“Laboratoria Przyszłości”

Nasza szkoła przystąpiła do programu „Laboratoria Przyszłości”. Jest to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. Wsparcie będzie przekazane w całości z góry – bez konieczności wniesienia wkładu własnego.

Szkoła Podstawowa nr 2 w Humniskach w ramach programu Laboratoria Przyszłości otrzymała wsparcie w postaci środków finansowych w łącznej kwocie 60 000 zł. Dzięki temu szkoła pozyskała sprzęt i pomoce dydaktyczne:

• Drukarka 3D Flashforge Adventurer EDU
  • Zestaw elementów dodatkowych do drukarki 3D FlashForge Adventurer 3 z filamentami
  • Mikrokontroler Arduino
  • Stacja lutownicza HOT AIR z grotem 2w1
  • Statyw do aparatu i kamery
  • Zestaw lamp światła ciągłego GlareOne
  • Aparat fotograficzny z kamerą Sony RX100 III
  • Gimbal do aparatu fotograficznego i kamery
  • Mikrofon kierunkowy Saramonic Vmic-Mini
  • Mikroport Saramonic Blink 500 B1
  • Kamera Insta 360 do VR
  • Okulary VR 64 wirtualne laboratorium przedmiotowe zestaw ClassVR Premium-12 szt.
  •  Kostka VR do poruszania elementami 3D – rozszerzona rzeczywistość -12 szt.
  • Laptop Acer Extensa 15
  • LEGO® Education SPIKETM Prime – zestaw podstawowy
  • LEGO® Education SPIKETM Prime – zestaw rozszerzający

Wyżej wymienione wyposażenie wykorzystane zostanie do prowadzenia zajęć edukacyjnych dla dzieci przy użyciu najnowszych technologii w ramach programu „Laboratoria przyszłości”. Zakupiony sprzęt  uatrakcyjni realizację podstawy programowej z przedmiotów oraz zajęcia pozalekcyjne.

Wykorzystanie pomocy dydaktycznych zakupionych w ramach programu “Laboratoria Przyszłości” :

Wrzesień:

1. Powitanie jesieni w świetlicy szkolnej
  2. Akcja sprzątania świata

Październik:

1. Jubileuszowa edycja CodeWeek już za nami!
  2. Lekcja fizyki w okularach do wirtualnej rzeczywistości ClassVR

Listopad:

1. Wskrzeszeni z pamięci i szacunku Polaków
  2. Wycieczka szkolna w ramach programu „Poznaj Polskę”

Grudzień:

1. Święto Szkoły – podsumowanie działań związanych z rokiem Ignacego Łukasiewicza
  2. Ozdoby bożonarodzeniowe w świetlicy

Luty:

1. Spotkanie z podróżnikiem
  2. Bal karnawałowy

Marzec:

1. Światowy dzień osób z zespołem Downa
  2. Program dla Szkół – Owoce i warzywa w służbie mózgu

Kwiecień:

1. Niebieskie Igrzyska 2023
  2. Zbawienie przyszło przez krzyż

Maj:

1. Baw się razem z nami 2023
  2. Drugie śniadanie daje moc!

Czerwiec:

1. Dzień języków obcych 2023
  2. Piknikowe podsumowanie projektu „SP! Serce i pomoc!”