Niebieskie Igrzyska 2023

29 kwietnia odbyło się podsumowanie akcji związanych z obchodami Światowego Miesiąca Świadomości i Wiedzy na Temat Autyzmu wśród społeczności naszej szkoły.

Jednym z tegorocznych przedsięwzięć była organizacja igrzysk sportowych przez klasę VII, które stały się zwieńczeniem wszystkich prowadzonych w miesiącu kwietniu działań. Pomysłodawcą i inicjatorem idei Niebieskich Igrzysk była Fundacja Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka w Gdańsku. Siódmoklasiści przygotowali gazetkę na dolnym korytarzu „O autyzmie bez tabu”. Ponadto wydrukowali w drukarce 3D medale. Chłopcy wraz z wychowawcą zaprojektowali i przygotowali tor przeszkód zaś dziewczyny z pedagogiem dekorację. W ostatnim tygodniu kwietnia uczniowie uczestniczyli w zmaganiach sportowych, których celem było pokazanie, że każdy może być sportowcem i każdy ma szansę osiągnąć sukces na miarę swoich. Dla wszystkich uczestników była to wspaniała zabawa, której zwieńczeniem było rozdanie dyplomów i medali. Ceremonii wręczenia medali dokonała pani dyrektor, Małgorzata Woźniak. Na najwyższym podium stanęli: Aleksandra Szałajko, Kajetan Bosak, Artur Przystasz, Kacper Paściak, Gracjan Niemiec i Paweł Sowiński. Drugie najlepsze czasy uzyskali: Szymon Gosztyła, Maria Zacharska, Tomasz Florczak, Filip Sieńczak, Oliwia Laskoś i Oskar Mazur. Trzecie miejsce należało do Tomasza Śmigla, Nadii Pelc, Jagody Zaprzalskiej, Aleksa Kustry, Kai Szałajko, Michała Różańskiego i Weroniki Suwały.

Akcję ”Kwiecień – miesiąc wiedzy na temat autyzmu” rozpoczęliśmy już 3 kwietnia. W tym dniu uczniowie i pracownicy szkoły jako wyraz solidarności przybyli do szkoły w ubraniach w odcieniach koloru niebieskiego, tym samym rozpoczynając obchody Światowego Miesiąca Świadomości i Wiedzy na Temat Autyzmu. Podczas apelu krótko przybliżono najważniejsze informacje związane z akcją „Polska na niebiesko” oraz zaznajomiono z planem działań związanych z podnoszeniem świadomości na temat spectrum autyzmu w naszej szkole. Jednym z nich było wykonanie niebieskiego zdjęcia całej społeczności szkolnej. Podczas kwietniowych zajęć wszyscy uczniowie utrwalili swoją wiedzę na temat funkcjonowania w życiu codziennym osób z spektrum autyzmu. Najmłodsi obejrzeli film animowany „Autyzm” oraz poznali symbole autyzmu: motyl (piękno różnorodności i ciągłego rozwoju), puzzle (rozumienie i postrzeganie świata przez autystów wciąż nie zostało jeszcze poznanych), tęczowy znak nieskończoności (różnorodność spectrum autyzmu). Dla wielu uczniów zaskoczeniem była lista sławnych ludzi ze spectrum autyzmu, szczególnie postać Leo Messiego czy Alberta Einsteina. Podczas zajęć edukacji plastycznej uczniowie z klas I-III wykonali kredkami rysunki niebieskich motyli. Wszystkie pięknie przyozdobiły szkolną gazetkę. W trakcie zajęć informatyki najmłodsi poznali budowę i zasadę działania drukarki 3D zakupionej w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”. To właśnie oni wybrali model motyla (jednego z symboli autyzmu) w programie do wykonywania projektów 3D i obserwowali proces jego wydruku. Podczas techniki klasa V doskonaliła swoje umiejętności krawieckie szyjąc filcowe zawieszki – niebieskie motyle.

W marcu został zorganizowany konkurs plastyczny pt. My jesteśmy z wami niebieskimi motylami” . Podczas podsumowania działań w miesiącu kwietniu zostały rozdane wyróżnienia i nagrody za najciekawsze prace. Otrzymały je uczennice z klasy III, Jagoda Zaprzalska i Joanna Maziarz. Serdecznie gratulujemy dziewczynom kreatywności w tworzeniu prac.

Podczas akcji korzystano ze sprzętu zakupionego w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”:

– drukarka 3D Flashforge Adventurer EDU

– aparat fotograficzny

– statyw do aparatu i kamery

– zestaw lamp światła ciągłego GlareOne

#autyzm#2kwietnia#LaboratoriaPrzyszłości#NiebieskieIgrzyska

Koordynator akcji: M. Władyka

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status