,,Wskrzeszeni z pamięci
i szacunku Polaków.”
Patroni Roku 2022
Listopad to szczególny miesiąc wspomnień o tych, którzy odeszli. ,,Żółtych liści szelestem (…)” przywołuje ich obraz w naszych sercach. Wracamy wtedy często słowem – wierszem, piosenką do:
,,(…) dni klęski chwały
Które nam po przodkach w spuściźnie zostały.”
W tym roku wspominaliśmy w montażu słowno – muzycznym Patronów Roku 2022: przedstawicieli polskiego romantyzmu – Fryderyka Chopina, Adama Mickiewicza, ,,gościliśmy” Marię Konopnicką i Józefa Wybickiego. Szczególnie ważną postacią dla naszej społeczności szkolnej jest Ignacy Łukasiewicz – patron szkoły od prawie 30 lat. To jemu poświęciliśmy najwięcej miejsca w uroczystości, którą przygotowali uczniowie klas: 8, 6 i 5 pod opieką nauczycieli: Małgorzaty Tarnawskiej, Teresy Wojnickiej, Danuty Śnieżek oraz Mieczysława Dąbrowskiego. Młodzież wcieliła się w bohaterów z innej epoki, by ich ustami wypowiedzieć treści istotne dla każdego Polaka, by pokazać, że te tak różne postacie łączyło jedno – ponad wszystko ukochali swoją ojczyznę – cierpiącą, rozdartą, wymazaną z mapy Europy na 123 lata.
W części poświęconej Ignacemu Łukasiewiczowi – farmaceucie, przedsiębiorcy, pionierowi przemysłu naftowego w Europie, założycielowi pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej i twórcy lampy naftowej – pokazaliśmy, jakim był wspaniałym, postępowym, pracowitym i dobrym człowiekiem, a przy tym niezwykle skromnym i bezinteresownym. Podkreśliliśmy również działalność patriotyczną i niepodległościową „ojca Łukasiewicza”, nafciarza – romantyka i szejka z Galicji, jak o nim mówiono.
Na scenie zagościli na chwilę powstańcy warszawscy, którym już od pięciu lat przesyłamy życzenia, podziękowania i dowody naszego szacunku za ich postawę pełną miłości do ojczyzny.
W tym roku również w ramach cyklicznej akcji BohaterON – Włącz historię! – zrealizowaliśmy zajęcia poświęcone tematyce powstańczej, a klasy 5, 6 i 8 nagrały krótkie filmiki z recytacją wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz życzenia w oprawie muzycznej pieśni patriotycznych.
Muzyka też wspaniale ubogaciła program artystyczny, była dyskretnym tłem dla wierszy i scenek dramatycznych, by w ostatniej części – koncertowej – znaleźć się na pierwszym miejscu.
Całości dopełniły – dekoracja wykonana przez panie Martę Władykę i Annę Brodzicką – Woźniak, kostiumy bohaterów oraz nastrojowe oświetlenie przygotowane przez nieocenionego pana woźnego.
Cieszymy się, że mogliśmy zaprezentować efekty niełatwej, ale satysfakcjonującej pracy nie tylko społeczności szkolnej, ale również szerszej publiczności w ramach wieczornicy, na którą licznie przybyli zaproszeni goście w osobach rodziców oraz przewodniczącej Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, Turystyki i Wypoczynku Rady Miejskiej w Brzozowie. Pani Mariola Pilszak podziękowała w imieniu zebranych za mocną dawkę patriotyzmu, pogratulowała efektu pracy społeczności szkolnej, a wykonawcom ufundowała słodki upominek.
Mamy nadzieję, że podarowaliśmy wszystkim odrobinę wzruszeń i przywołaliśmy dobre myśli o tych, którzy odeszli. Warto o nich pamiętać, bo:
,,Umarłych wieczność dotąd trwa,
Dokąd pamięcią im się płaci.”
M. Tarnawska, T. Wojnicka, D. Śnieżek