,,Wskrzeszeni z pamięci
i szacunku Polaków.”

Patroni Roku 2022

Listopad to szczególny miesiąc wspomnień o tych, którzy odeszli. ,,Żółtych liści szelestem (…)” przywołuje ich obraz w naszych sercach. Wracamy wtedy często słowem – wierszem, piosenką do:

,,(…) dni klęski chwały

Które nam po przodkach w spuściźnie zostały.”

W tym roku wspominaliśmy w montażu słowno – muzycznym Patronów Roku 2022: przedstawicieli polskiego romantyzmu – Fryderyka Chopina, Adama Mickiewicza, ,,gościliśmy” Marię Konopnicką i Józefa Wybickiego. Szczególnie ważną postacią dla naszej społeczności szkolnej jest Ignacy Łukasiewicz – patron szkoły od prawie 30 lat. To jemu poświęciliśmy najwięcej miejsca w uroczystości, którą przygotowali uczniowie klas: 8, 6 i 5 pod opieką nauczycieli: Małgorzaty Tarnawskiej, Teresy Wojnickiej, Danuty Śnieżek oraz Mieczysława Dąbrowskiego. Młodzież wcieliła się w bohaterów z innej epoki, by ich ustami wypowiedzieć treści istotne dla każdego Polaka, by pokazać, że te tak różne postacie łączyło jedno – ponad wszystko ukochali swoją ojczyznę – cierpiącą, rozdartą, wymazaną z mapy Europy na 123 lata.

W części poświęconej Ignacemu Łukasiewiczowi – farmaceucie, przedsiębiorcy, pionierowi przemysłu naftowego w Europie, założycielowi pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej i twórcy lampy naftowej – pokazaliśmy, jakim był wspaniałym, postępowym, pracowitym i dobrym człowiekiem, a przy tym niezwykle skromnym i bezinteresownym. Podkreśliliśmy również działalność patriotyczną i niepodległościową „ojca Łukasiewicza”, nafciarza – romantyka i szejka z Galicji, jak o nim mówiono.

Na scenie zagościli na chwilę powstańcy warszawscy, którym już od pięciu lat przesyłamy życzenia, podziękowania i dowody naszego szacunku za ich postawę pełną miłości do ojczyzny.

W tym roku również w ramach cyklicznej akcji BohaterON – Włącz historię! – zrealizowaliśmy zajęcia poświęcone tematyce powstańczej, a klasy 5, 6 i 8 nagrały krótkie filmiki z recytacją wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz życzenia w oprawie muzycznej pieśni patriotycznych.

               Muzyka też wspaniale ubogaciła program artystyczny, była dyskretnym tłem dla wierszy i scenek dramatycznych, by w ostatniej części – koncertowej – znaleźć się na pierwszym miejscu.

Całości dopełniły – dekoracja wykonana przez panie Martę Władykę i Annę Brodzicką – Woźniak, kostiumy bohaterów oraz nastrojowe oświetlenie przygotowane przez nieocenionego pana woźnego.

               Cieszymy się, że mogliśmy zaprezentować efekty niełatwej, ale satysfakcjonującej pracy nie tylko społeczności szkolnej, ale również szerszej publiczności w ramach wieczornicy, na którą licznie przybyli zaproszeni goście w osobach rodziców oraz przewodniczącej Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, Turystyki i Wypoczynku Rady Miejskiej w Brzozowie. Pani Mariola Pilszak podziękowała w imieniu zebranych za mocną dawkę patriotyzmu, pogratulowała efektu pracy społeczności szkolnej, a wykonawcom ufundowała słodki upominek.

               Mamy nadzieję, że podarowaliśmy wszystkim odrobinę wzruszeń i przywołaliśmy dobre myśli o tych, którzy odeszli. Warto o nich pamiętać, bo:

,,Umarłych wieczność dotąd trwa,

Dokąd pamięcią im się płaci.”

M. Tarnawska, T. Wojnicka, D. Śnieżek

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status