Święto Szkoły i podsumowanie działań związanych z Rokiem Ignacego Łukasiewicza
„Człowiek jest tyle wart, ile potrafi dać drugiemu”
Ignacy Łukasiewicz
8 grudnia po raz 27. obchodziliśmy Święto Szkoły i Patrona. Tego dnia cała społeczność szkolna oraz poczet sztandarowy ze sztandarem wzięli udział we mszy św. w kościele parafialnym pw. NP NMP oraz w procesji wokół kościoła.
W piątkowe przedpołudnie zgromadziliśmy się na sali gimnastycznej, by podsumować mijający rok 2022, który Sejm RP ustanowił Rokiem Ignacego Łukasiewicza. Podejmując uchwałę w tej sprawie, podkreślił jego zasługi dla rozwoju polskiego przemysłu i gospodarki, a także zaangażowanie w walkę o niepodległość. W styczniu br. obchodziliśmy 140. rocznicę śmierci, a w marcu 200. rocznicę urodzin tego wybitnego Polaka – pioniera przemysłu naftowego, filantropa i działacza niepodległościowego.
Spotkanie zainaugurował hymn szkoły „Zjednoczeni w duchu”, następnie szkolny koordynator działań związanych z Ignacym Łukasiewiczem – Teresa Wojnicka – przedstawiła prezentację, w której zebrano wszystkie poczynania naszej społeczności mające na celu uczczenie jubileuszy dotyczących Ignacego Łukasiewicza. Były to gazetki ścienne na korytarzach i w klasach, zajęcia z wychowawcami przybliżające życie i działalność Patrona, wycieczki „Śladami Ignacego Łukasiewicza”, udział klas I – IV w V i VI edycji programu edukacyjnego „Być jak Ignacy”, udział delegacji uczniów i opiekuna w Szkolnym Kongresie Naftowym – Ignacy Łukasiewicz w Gorlicach, w XV Sesji Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie, udział reprezentacji w Spartakiadzie Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Strachocinie, przygotowanie i dwukrotne wystawienie programu artystycznego o Ignacym Łukasiewiczu dla społeczności szkolnej i lokalnej, wyjazd najmłodszych na Mikołajki do Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazownictwa w Bóbrce.
Mieliśmy również sukcesy w konkursach artystycznych, z Gorlic przywieźliśmy dyplomy i nagrody dla Jagody Zaprzalskiej – za I miejsce i dla Tomasza Dębca za III miejsce w konkursie plastycznym, natomiast Oskar Mazur zajął I miejsce w konkursie fotograficznym.
Wreszcie nadszedł czas na ogłoszenie wyników konkursów przeprowadzonych w szkole. Przedstawiają się one następująco:
Konkurs plastyczny „Będę jak Ignacy Łukasiewicz”
I miejsce – Jagoda Zaprzalska kl. III
II miejsce – Zofia Kędra kl. III
III miejsce – Julia Wojnar kl. I
Konkurs wiedzy „Życie i działalność Ignacego Łukasiewicza”
I miejsce – Marcelina Szałajko kl. VIII
II miejsce – Wanessa Śmierzyńska kl. VIII
III miejsce ex aequo – Paweł Dąbrowski kl. VIII, Rafał Kwiatkowski kl. V
Tytuł MISTRZA ORTOGRAFII 2022 zdobyło trzech uczniów:
Paweł Dąbrowski – kl. VIII
Tomasz Dębiec – kl. VI
Rafał Kwiatkowski – kl. V
Chłopcy bezbłędnie uzupełnili tekst z lukami. Treść związana była z działalnością Patrona Szkoły.
Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody ufundowane przez Samorząd Uczniowski oraz ks. Michała Zebzdę, uczniowie z dalszymi lokatami również otrzymali nagrody lub słodycze.
Na koniec głos zabrała pani dyrektor, podziękowała wszystkim nauczycielom i wychowawcom za wspólne działania, które mają na celu nie tylko rozpowszechnianie wiedzy o biografii Ignacego Łukasiewicza, ale i kształtowanie u uczniów postaw, jakimi wyróżniał się Patron naszej szkoły.
Wiele elementów, które złożyły się na działania związane z Rokiem Łukasiewicza, jest w naszej społeczności kultywowanych od lat, wiele z nich będziemy celebrować w latach następnych. Dumni jesteśmy z faktu, że możemy dorastać i rozwijać się w szkole, której patronuje tak szlachetna postać.
T. Wojnicka