„Czym się nawadniać, a czym nie”?  Napoje energetyzujące co to takiego”?

W czwartkowy poranek 26 września gościł w naszej szkole profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego, dyrektor Instytut Technologii Żywności i Żywienia – Grzegorz Zaguła. Wykład połączony z warsztatami prowadzony były w dwóch kategoriach wiekowych klasa I-IV oraz V-VIII. Tematem wiodącym wykładu była odpowiedź na pytanie czy istnieją napoje, które nawadniają lepiej niż woda oraz czy istnieją napoje, których spożywanie na co dzień może nam zaszkodzić. Został podjęty też problem czy istnieją substancje, których potrzebujemy do nawadniania płynów wzbogaconych w cukier, kofeinę, taurynę czy elektrolity oraz jakie są konsekwencje stosowania tych substancji. Pan profesor wyjaśnił na czym polega odmienność używania kofeiny w napoju energetyzującym jakim jest „energetyk” oraz kawa czy herbata czy to jest ten sam związek chemiczny. Pod koniec warsztatów uczniowie mogli spróbować izotonik wykonany domowym sposobem.

Barbara Janusz