Szkolna akcja
Narodowe Czytanie 2024.
Wrzesień to szczególny miesiąc dla klasyki polskiej literatury. Od dwunastu lat sprzyja temu Narodowe Czytanie – polska akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej wśród Polaków i licznej Polonii na całym świecie.
W ramach wydarzenia obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie, również w środkach masowego przekazu. Zapoczątkowane w 2012 roku przedsięwzięcie zorganizował ówczesny prezydent Polski – Bronisław Komorowski a kontynjeje do dzisiaj obecna para prezydencka.
W poniedziałek 30. września już po raz siódmy dołączyli do tego ważnego przedsięwzięcia nasi uczniowie z klas od 4 do 8. Ze względu na trudny przekaz tegorocznej lektury dla tej grupy wiekowej – w czasie lekcji j. polskiego oraz godziny wychowawczej uczestnicy zajęć zapoznali się jedynie z malutkim fragm.,, Kordiana” J. Słowackiego, a dokładnie z pouczającą ,,Bajką o Janku co psom szył buty”. Pod opieką organizatorek szkolnego wydarzenia – pań M. Tarnawskiej, D. Śnieżek oraz T. Wojnickiej – przypomnieli sobie główną ideę akcji. Następnie czytali fragmenty tekstu, utrwalali świadomość treści utworu poprzez obejrzenie filmiku animowanego, by na zakończenie zobaczyć, że XIX – wieczny utwór romantycznego poety można także rapować Była to również okazja do prześledzenia fragm. retransmisji finału Narodowego Czytania, który odbywa się corocznie w Ogrodzie Saskim w Warszawie. Teksty lektury czytają zawodowi aktorzy, którzy potrafią porwać swoją interpretacją głosową oraz talentem najbardziej wybrednego słuchacza.
Oczywiście, w trakcie zajęć szkolnych nie zabrakło czasu na refleksje związane z poznanymi fragmentami utworu. Los Janka uczy, że w życiu nie wolno być leniwym i opornym na zdobywanie nowych umiejętności. Należy wyznaczać życiowe cele i cierpliwie do nich dążyć, pracując nad sobą. Ważnym jest również, by odgrywać pożyteczną rolę w społeczeństwie, a w razie niepowodzeń gromadzić doświadczenia i uczyć się na błędach. Wtedy – z dodatkiem odrobiny szczęścia, podobnie jak Janek, można wiele osiągnąć.
W przyszłym roku w ramach Narodowego Czytania zagłębimy się w twórczości Ojca polskiej literatury – Jana Kochanowskiego – by przybliżyć młodemu pokoleniu wartość i uniwersalny charakter utworów wspaniałego renesansowego poety z Czarnolasu.
M. Tarnawska, D. Śnieżek