Spotkanie z panią leśnik Małgorzatą Kaczorowską

Podsumowując w roku szkolnym 2023/2024 działania ekologiczne, zaprosiliśmy do naszej szkoły panią leśnik Małgorzatę Kaczorowską – starszego specjalistę Służby Leśnej ds. ochrony przyrody i edukacji leśnej.

Nadleśnictwo Brzozów, jak wszystkie jednostki Lasów Państwowych, realizuje działalność edukacyjną w ramach swojej statutowej działalności. Lasy Państwowe i leśnicy inicjują liczne akcje edukacyjne, zwiększając świadomość ekologiczną dzieci i dorosłych oraz kształtując postawy sprzyjające zrównoważonemu rozwojowi.

Pani leśnik w czasie pogadanek z uczniami przedstawiła, czym zajmują się leśnicy, na czym polega ich praca. Opowiadała o lesie, o jego różnorodności i złożoności, a także o wielorakich funkcjach, jakie pełni las – krajobrazowych, środowiskowych, ekologicznych, produkcyjnych, rekreacyjnych i kulturotwórczych.
Następnym zadaniem, jest zwracanie uwagi na drewno, które jest surowcem ekologicznym i odnawialnym, ma wiele zastosowań we współczesnym świecie  i jest odpowiedzią na potrzebę życia w zgodzie z naturą oraz zrównoważonego korzystania z jej zasobów.

Przedstawiła również, jak leśnicy gospodarują w lasach. Podążają krok za naturą, dbając o trwałość lasu i jego dobrą kondycję. Dostarczanie drewna na rynek, choć jest ważnym zadaniem leśników, nigdy nie przesłania nam potrzeb przyrodniczych, zarówno w zakresie ochrony ekosystemów leśnych, jak i wielorakich funkcji, jakie pełni las.

Były to zajęcia bardzo ciekawe i wzbogacające wiedzę uczniów o procesy zachodzące w przyrodzie na przestrzeni wieków.

Edyta Dydek