„Katechizm Szarych Szeregów”

„Katechizm Szarych Szeregów” to projekt czytelniczy zrealizowany w kl. VII pod kierunkiem wychowawcy Teresy Wojnickiej.

Celem przedsięwzięcia było zapoznanie uczniów z programem wychowawczym akcji ,,M”. Został on sprecyzowany w ulotce nazywanej potocznie katechizmem ,,M”, a znalazł się na pierwszych kartach nowego wydania „Kamieni na szaniec” Aleksandra Kamieńskiego. Książki te pozyskała biblioteka szkolna  w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Treści zawarte w katechizmie stały się pretekstem do dialogu o współczesnym pokoleniu i jego wartościach. Jakie miejsce zajmuje dziś pojęcie ojczyzny, honoru, odwagi i przyjaźni? Czy młodzi ludzie odnaleźliby w sobie takie pokłady determinacji i woli zwycięstwa jak ich rówieśnicy sprzed osiemdziesięciu lat? I wreszcie, czy potrafiliby się zjednoczyć w walce o niepodległą ojczyznę?

Uzupełnieniem projektu był udział klasy w spektaklu „Jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec”. Widowisko zostało przygotowane przez aktorów Teatru Artenes we Wrocławiu.

Zrealizowany projekt będzie bardzo dobrym  punktem wyjścia do omawiania lektury obowiązkowej, jaką jest książka „Kamienie na szaniec”.