Szkolny Dzień Życzliwości i Tolerancji

Listopad, mimo swego często smutnego, zapłakanego deszczem oblicza, jest miesiącem, w którym możemy ogrzać serca nasze oraz innych ciepłem zwykłej ludzkiej życzliwości i tolerancji.

16 listopada to Międzynarodowy Dzień Tolerancji, 20 listopada to Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, 21 listopada obchodzony jest jako Światowy Dzień Życzliwości Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji, a 3 grudnia jest Międzynarodowym Dniem Osób Niepełnosprawnych. Celem obchodów tych dni jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, troskę, wzbudzanie w nich pozytywnych emocji, empatii, wrażliwości i tolerancji. Jest to apel przeciwko problemom i często smutnej rzeczywistości. Przesłanie akcji jest proste – bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Tolerujmy różnorodność, która jest normą a nie wyjątkiem. Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką.
            W naszej szkole uhonorowaliśmy powyższe dni 30 listopada. Był to nasz Szkolny Dzień Życzliwości i Tolerancji. Wydarzenie, które zainicjowała i przygotowała pani Barbara Janusz z pomocą pań Małgorzaty Tarnawskiej oraz Danuty Śnieżek, miało miejsce

na udekorowanej przez panie M. Władykę i Annę Brodzicką – Woźniak sali gimnastycznej. Zgromadzeni uczniowie klas od 4 do 8 – wprowadzeni w nastrój słowem konferansjerki prowadzonej przez panią Basię, Martynę Lutecką i Julię Krzyżanowską – obejrzeli krótki program okraszony tematycznymi filmikami, piosenkami o przyjaźni i pomaganiu w wykonaniu klasy 4, wysłuchali historii o życzliwości  czytanej z podziałem na role przez uczniów klasy 5 i 6. Nie zabrakło też możliwości wykazania się inwencją twórczą. Klasy prezentowały wykonane przez siebie tematyczne plakaty a także ,,żywe rzeźby” poświęcone różnym aspektom okazywania empatii i pomocy. Ważnym i niezwykle miłym dla wszystkich momentem okazała się ,,Iskierka życzliwości” – czyli uścisk dłoni w wielkim kręgu wszystkich zgromadzonych na sali oraz przekazanie klasom – zawierających ciepłe słowa pociechy i otuchy -,,słoiczków życzliwości”.
Postawione w klasach – mogą się okazać sposobem na poprawę humoru w gorszy dzień.

Warto uwierzyć, że w każdym z nas drzemią niewyczerpane pokłady dobra i – tak na próbę – okazać komuś bezinteresowną życzliwość. Tym bardziej, że w tej akurat kwestii naukowcy nie mają wątpliwości: bycie miłym, okazywanie dobra, rozbudzanie u siebie życzliwości wobec innych – ma moc uszczęśliwiania – nie tylko obdarowanego życzliwością, ale przede wszystkim tego, który ją okazuje.

B. Janusz, M. Tarnawska, D. Śnieżek