Uroczyste obchody 105 rocznicy odzyskania niepodległości w SP nr 2 w Humniskach

Przechodniu powiedz Polsce,

żeśmy zginęli wierni jej służbie”

 

 

11 XI 1918r. w wyniku z klęsk poniesionych podczas I wojny światowej państwa centralne zmuszone zostały do podpisania zawieszenia broni z Ententą. Data ta symbolizuje również proces odrodzenia państwa polskiego, nic więc dziwnego, że cały kraj był świadkiem obchodów rocznicy tego wyjątkowego święta.

          Wśród tych, którzy pamiętali o tym niezwykle ważnym dla Polski wydarzeniu była również Szkoła Podstawowa nr 2 w Humniskach, która 105 rocznicę odzyskania niepodległości uczciła w dniu 14 XI 2023r. uroczystą akademią dla dzieci i młodzieży, oraz Grona Pedagogicznego.

Akademię przygotowała w oparciu o swój autorski scenariusz Pani Edyta Szczepanik, o scenografię zadbały  Panie: Edyta Dydek i Marta Władyka, zaś o oprawę muzyczną Pan Mieczysław Dąbrowski.

Licznie zgromadzeni przeżyli nie tylko duchowe doznania ale również żywą lekcję historii. Zebrani uczniowie byli świadkami szczególnej refleksji nad problemem niepodległości, przemijania. Tej swoistej „chwili zadumy” towarzyszyły nastrojowe, odpowiednio dobrane utwory, podkreślane nastrojową muzyką m. in. Chopina i pieśniami patriotycznymi.

Oddano hołd temu, który przyczynił się do odbudowy państwa polskiego – marszałkowi  Józefowi Piłsudskiemu, nie zapomniano jednak i o tych wszystkich, którzy często bezimiennie oddali swe życie za ojczyznę. Do młodzieży także skierowano wciąż aktualne słowa Jana Pawła II, że: „Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek, który należy spełniać z najwyższą starannością, gdyż niepodległość raz dana nie musi być na zawsze. A od postawy przyszłych pokoleń zależy w jakim kraju żyć będziemy”.

          Doskonałym podsumowaniem, a jednocześnie przesłaniem niech będą słowa jednego z narratorów: „My dziś żyjący dzięki naszym przodkom możemy w pełni docenić wolność i niepodległość Ojczyzny. Jesteśmy im wdzięczni za spokojne domy, za spokojne sny i pamiętamy o ich wielkim darze jaki złożyli na ołtarzu Ojczyzny i wierzymy, że nasze życie, praca, poświęcenie będzie choćby częścią długu jaki musimy wobec nich spłacić. Pamiętamy i obiecujemy pamiętać zawsze”.

Dzięki wspaniałej uroczystości występująca młodzież (uczniowie klas VI i VII) wraz z wszystkimi zebranymi uczciła narodowe święto, a ponadto utrwaliła w swojej świadomości znaczenie takich wartości, jak: wolność, niepodległość, patriotyzm.

Edyta Szczepanik

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status