Nie bądź obojętny! Pamiętaj!

Obchody 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim

          Ostatni tydzień kwietnia  przebiegł w naszej szkole pod hasłem ,,Łączy Nas Pamięć. Bierzemy udział w Akcji Żonkile 2023”.

Do działań upamiętniających dramatyczne wydarzenia powstaniaw getcie warszawskim zapoczątkowane 19 kwietnia 1943 r. przystąpiliśmy już kolejny rok. Tym razem do klas 4-8 dołączyli również uczniowie z klas 1-3 oraz grono pedagogicznewraz z pracownikami obsługi. Cały tydzień – na znak szacunku, tolerancji i pamięci – nasze stroje zdobiły małe papierowe żonkile wykonane przez uczniów w ramach zajęć z plastyki i techniki. Dlaczego właśnie żonkile ? Od nich nazwę wzięła ogólnopolska akcja. To kwiaty kojarzące się z wiosną, słońcem, życiem. Składał je pod pomnikiem Bohaterów Ofiar Getta Marek Edelman – jedyny z organizatorów powstania, który przeżył piekło wojny. Stał się cenną skarbnicą wiedzy i doświadczenia dla kolejnych pokoleń, które powinny zawsze doceniać wartość, jaką jest życiew czasach pokoju.

            Uczniowie według grup wiekowych wzięli udział w zajęciach przeprowadzonych przy współpracy z wychowawcami klas przez szkolne koordynatorki przedsięwzięcia: panie M. Tarnawską, T. Wojnicką oraz A. Brodzicką -Woźniak, która zadbała o propagowanie wiedzy na temat wydarzenia, przygotowując gazetkę tematyczną.

            W czasie zajęć z uczniami wykorzystano ciekawe materiały przekazane przez Muzeum Żydów Polskich – Polin – głównego organizatora Żonkili. Najmłodsi zapoznali się z opowiadaniem ,,Historia z jednej ulicy” J. Bednarek, starsi zaś z tekstem ,,Takich dwóch jak nas trzech”  K. Ryrych.Oba teksty zwracają uwagę na ogromną wartość przyjaźni, tolerancji, poświęcenia i pamięci w życiu człowieka.

            W 2023 ogłoszonym Rokiem Powstania w Getcie Warszawskim akcja Żonkile została zadedykowana cywilom – pięćdziesięciu tysiącom żydowskich kobiet, mężczyzn i dzieci przebywających w trakcie powstańczych walk w kryjówkach na strychach domów, w podziemnych bunkrach a także w gruzach getta. Ich cichy opór był trudny i dramatyczny, ale tak samo ważny, jak opór tych, którzy walczyli z bronią w ręku o swoją ludzką godność.

Pamiętajmy o nich!

M. Tarnawska

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status