Nie bądź obojętny! Pamiętaj!
Obchody 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim
Ostatni tydzień kwietnia przebiegł w naszej szkole pod hasłem ,,Łączy Nas Pamięć. Bierzemy udział w Akcji Żonkile 2023”.
Do działań upamiętniających dramatyczne wydarzenia powstaniaw getcie warszawskim zapoczątkowane 19 kwietnia 1943 r. przystąpiliśmy już kolejny rok. Tym razem do klas 4-8 dołączyli również uczniowie z klas 1-3 oraz grono pedagogicznewraz z pracownikami obsługi. Cały tydzień – na znak szacunku, tolerancji i pamięci – nasze stroje zdobiły małe papierowe żonkile wykonane przez uczniów w ramach zajęć z plastyki i techniki. Dlaczego właśnie żonkile ? Od nich nazwę wzięła ogólnopolska akcja. To kwiaty kojarzące się z wiosną, słońcem, życiem. Składał je pod pomnikiem Bohaterów Ofiar Getta Marek Edelman – jedyny z organizatorów powstania, który przeżył piekło wojny. Stał się cenną skarbnicą wiedzy i doświadczenia dla kolejnych pokoleń, które powinny zawsze doceniać wartość, jaką jest życiew czasach pokoju.
Uczniowie według grup wiekowych wzięli udział w zajęciach przeprowadzonych przy współpracy z wychowawcami klas przez szkolne koordynatorki przedsięwzięcia: panie M. Tarnawską, T. Wojnicką oraz A. Brodzicką -Woźniak, która zadbała o propagowanie wiedzy na temat wydarzenia, przygotowując gazetkę tematyczną.
W czasie zajęć z uczniami wykorzystano ciekawe materiały przekazane przez Muzeum Żydów Polskich – Polin – głównego organizatora Żonkili. Najmłodsi zapoznali się z opowiadaniem ,,Historia z jednej ulicy” J. Bednarek, starsi zaś z tekstem ,,Takich dwóch jak nas trzech” K. Ryrych.Oba teksty zwracają uwagę na ogromną wartość przyjaźni, tolerancji, poświęcenia i pamięci w życiu człowieka.
W 2023 ogłoszonym Rokiem Powstania w Getcie Warszawskim akcja Żonkile została zadedykowana cywilom – pięćdziesięciu tysiącom żydowskich kobiet, mężczyzn i dzieci przebywających w trakcie powstańczych walk w kryjówkach na strychach domów, w podziemnych bunkrach a także w gruzach getta. Ich cichy opór był trudny i dramatyczny, ale tak samo ważny, jak opór tych, którzy walczyli z bronią w ręku o swoją ludzką godność.
Pamiętajmy o nich!
M. Tarnawska