WYCIECZKA DO CENTRUM DZIEDZICTWA SZKŁA W KROŚNIE

Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie to jedyny obiekt w Polsce prezentujący proces wytwarzania szkła w nowoczesny i atrakcyjny sposób. W ciągu trzech godzin uczniowie klasy VI poznali proces produkcji szkła w teorii i w praktyce.

Zwiedzanie muzeum rozpoczęło się w miejscu pracy hutników wykorzystujących liczące kilka tysięcy lat metody ręcznego formowania szkła. Uczniowie mogli z bliska obejrzeć proces tworzenia i formowania szklanej świnki skarbonki. Kolejną atrakcją było samodzielne wybicie medalu – pamiątki ze szklanej surówki. Wszyscy  wzięli udział w warsztatach malowania na szkle, a powstałe obrazki na pamiątkę zabrano do domu.

Wychowankowie odwiedzili warsztaty obróbki i zdobienia szkła: grawerowania, malowania na szkle, produkcji witraży i szklanych figurek. Dodatkowo wzięli udział w projekcji filmu prezentującego historię powstania huty szkła w Krośnie i innych podobnych obiektów w okolicy. Dzieci zwiedziły również piwnice położone w zachodniej części krośnieńskiego rynku, gdzie mogły same ocenić kunszt artystów szkła.

Interaktywne sale pozwoliły dostrzec różnorodne właściwości i zastosowania szkła, zasadę działania światłowodów i kalejdoskopu.

Pobyt w Centrum zakończył się zakupami w firmowym sklepie, gdzie eksponaty zachwycały pięknem i oryginalnością.

Wyjazd był okazją do rozmów, wymiany wrażeń, był czasem spędzonym inaczej niż w szkolnych murach, ale z pewnością miał charakter dydaktyczny i wychowawczy.

E. Dydek

T. Wojnicka