Poznajemy Pogórze Karpackie

W dniu 19.05.2022 r. uczniowie klasy 7 wraz z wychowawczynią panią Danutą Śnieżek i panią Martą Władyką udali się na wycieczkę krajoznawczo- turystyczną po Pogórzu Karpackim. Wraz z przewodnikiem zwiedzono ruiny Zamku „Kamieniec” w Odrzykoniu. Uczniowie zapoznali się z historią zamku oraz zwiedzili niewielkie muzeum z eksponatami związanymi z historią warowni oraz militariami. Ogromne wrażenie na wycieczkowiczach wywarła sala tortur. Dzięki pięknej słonecznej pogodzie z tarasu widokowego wszyscy podziwiali krajobraz Pogórza Karpackiego .

Następnie udano się do rezerwatu skalnego „Prządki”, w którym znajdują się ostańce skalne zbudowane z piaskowca i  powstałe na skutek wietrzenia oraz erozji. Kształty skał przypominają  maczugi przekraczające nawet 20 metrów wysokości. Niemałą atrakcją dla uczniów był spacer pomiędzy skałami: „Prządką Matką”, „Prządkę- Babą” , „Hersztem” i „Zbójem Madejem” oraz odpoczynek na platformach skalnych.

Kolejnym punktem wycieczki było wzniesienie Działy , na którym położona jest wieża widokowa: ”Korczyna-Czarnorzeki”.  Na zadaszonym tarasie widokowym uczniowie podziwiali panoramę Karpat. Doskonale widoczne były pasma Beskidu Niskiego i Doły Jasielsko- Sanockie oraz Bieszczady.

Na zakończenie wycieczki udano się do Krosna. Tutaj był czas na spacer po Starówce oraz słodkie „co nieco”. Uczniowie do domu wrócili zadowoleni i pełni wrażeń.

Danuta Śnieżek