Odkrywcy z Humnisk w programie
Być jak Ignacy

Koło naukowe ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Humniskach Odkrywcy z Humnisk to grupa kilkorga uczniów z klas I-III naszej szkoły. W bieżącym roku szkolnym młodzi naukowcy uczestniczyli w VI edycji programu edukacyjnego Być jak Ignacy, którego głównym celem jest popularyzacja polskiej nauki oraz pielęgnowanie pamięci o naszych wybitnych naukowcach. Organizatorem projektu objętego honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki jest Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.

Tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem Tajemnicze zniknięcie Ignacego. Młodzi badacze z entuzjazmem brali udział w  kolejnych etapach zdobywania wiedzy z różnych dyscyplin naukowych:

1. Polarne odkrycia
  2. Podniebne osiągnięcia
  3. Zagadkowy mózg
  4. Nieodkryta przyroda
  5. Wielkie maszyny
  6. Przemijający czas
  7. Kosmiczna przygoda
  8. Energetyczne wynalazki

Uczestnicząc w zajęciach Odkrywcy z Humnisk poznali wielu wybitnych polskich naukowców. Dowiedzieli się ciekawych informacji na temat: Henryka Arctowskiego (geograf, geofizyk, geolog, meteorolog i podróżnik, związany z badaniami polarnymi szczególnie na Antarktyce), Adama Ostaszewskiego (naukowiec i wynalazca, nazywany „Leonardem ze Wzdowa”, konstruktor lotniczy, zbudował szereg modeli samolotów) i Kazimierza Stanisława Gzowskiego (inżynier, budowniczy mostów, dróg, linii kolejowych i portów na terenie Kanady). Ponadto obejrzeli wywiady ze znanymi osobami ze świata nauki: dr hab. Eweliną Knapską,  dr Łukaszem Bożyckim, dr hab. Miłoszem Gierszem i  inż. Eweliną Ryszawą.

Podczas trwania programu wspólnie wykonano kilka projektów: zbudowano kompasy, samoloty, maszyny proste. Stworzono model Układu Słonecznego oraz mapę myśli na temat pracy naszego mózgu. Opracowano album bioróżnorodności przyrody otaczającej naszą szkołę i plakat na temat drewnianego kościoła w Humniskach.

W maju nasi uczniowie skupili się na temacie dotyczącym postaci Ignacego Łukasiewicza – wybitnego polskiego naukowca, wynalazcy lampy naftowej. Wykonano szereg doświadczeń z ropą naftową i światłem. Końcem maja Odkrywcy z Humnisk odbyli wirtualną wycieczkę do Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce.

Podsumowaniem udziału w programie Być jak Ignacy było stworzenie przez uczniów dwuminutowego filmu z wybranego bloku tematycznego oraz przygotowanie wydania specjalnego gazetki szkolnej Nasza Dwójka.

Koordynator programu

Marta Władyka