Wycieczka klasy V
„Śladami Ignacego Łukasiewicza”

Dnia 17 maja klasa V z wychowawcą Teresą Wojnicką i Edytą Dydek wyruszyła na wycieczkę śladami patrona szkoły.

Pierwszym punktem naszego planu była krośnieńska „Naftówka”, szkoła nosząca imię Ignacego Łukasiewicza. To jedyna placówka w Polsce kształcąca w kierunkach naftowo-gazowniczych.

Następnie udaliśmy pod pomnik naszego patrona na Plac Konstytucji 3 Maja, a stamtąd na rynek, wokół którego wznoszą się zabytkowe kamieniczki.

Po odpoczynku pojechaliśmy do Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. I. Łukasiewicza w Bóbrce. Po tym jedynym, wyjątkowym, położonym na terenie czynnej do dzisiaj kopalni ropy naftowej muzeum oprowadzał nas pan Damian. Pokazał nam XIX – wieczne kopanki, w których można zobaczyć naturalną ropę naftową, czyli czarne złoto. Kiedy spacerowaliśmy alejkami, ukazywały się unikatowe urządzenia związane z przemysłem naftowym, rafineryjnym i gazowniczym pochodzące z XX wieku. We wnętrzach budynków można było przenieść się w czasy, kiedy na kopalni pracował jeszcze sam Ignacy Łukasiewicz, a to wszystko dzięki nowoczesnym ekspozycjom multimedialnym. Na koniec mogliśmy zakupić pamiątki.

W drodze powrotnej wstąpiliśmy na cmentarz w Zręcinie, gdzie znajduje się grób wynalazcy lampy naftowej i prekursora przemysłu naftowego. Po zapaleniu zniczy każdy przez chwilę zatopił się w myślach i w modlitwie.

Jednym z istotnych elementów każdej wycieczki jest aura, która okazała się łaskawa i pozwoliła nam bez przeszkód zrealizować plan.

Zadowoleni, może nieco zmęczeni, wróciliśmy do Humnisk. Spędziliśmy ten czas naprawdę bardzo aktywnie i pożytecznie, o czym będą przypominać zdjęcia.

Teresa Wojnicka