Dbamy o zęby!

Uczniowie klas I – III uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych w ramach realizacji 9 edycji Programu „Dziel się uśmiechem” realizowanym we współpracy z Oddziałem Rejonowym PCK w Brzozowie.

Działania edukacyjne podjęte w ramach Programu miały na celu utrwalenie u dzieci właściwych nawyków oraz zmniejszenie skali problemu próchnicy w Polsce.

W trakcie zajęć edukacyjnych uczniowie dowiedzieli się, jak stan zdrowia jamy ustnej wpływa na zdrowie całego organizmu oraz poznali zasady prawidłowej higieny jamy ustnej. Właściwa higiena jamy ustnej jest prostsza, niż może się wydawać, o czym przekonali się nasi uczniowie. Można ująć ją w czterech prostych krokach:

1. Szczotkuj – należy myć dokładnie zęby pastą z fluorem przynajmniej 2 razy dziennie.
  2. Czyść – należy stosować dodatkowe środki higieny jamy ustnej, aby oczyścić przestrzenie międzyzębowe.
  3. Żuj – należy żuć bezcukrową gumę po jedzeniu i piciu przez 10 minut, gdy jesteś poza domem i nie możesz umyć zębów.
  4. Kontroluj – należy regularnie odwiedzać lekarza stomatologa.

Zajęcia były niezwykle atrakcyjne nie tylko ze względu na przekazywane treści, ale również materiały edukacyjne, które otrzymało każde dziecko. Zeszyty ćwiczeń zostały  dostosowane do możliwości poznawczych dzieci oraz w ciekawy sposób przekazywały najważniejsze zasady dbania o zdrowy uśmiech.

Podsumowaniem Programu był konkurs plastyczny „Dziel się uśmiechem” przeprowadzony we wszystkich klasach. Biorący udział w konkursie uczniowie wykazali się niezwykłą pomysłowością i talentem artystycznym, gdyż wszystkie otrzymane prace wzbudzały zachwyt opiekunów Programu (Anna Brodzicka – Woźniak, Anna Mazur, Damian Barański). Komisja konkursowa przyznała po dwa wyróżnienia w każdej klasie:

• Klasa 1 – Wiktoria Lorenc, Aleksandra Gołąb
  • Klasa 2 – Zuzanna Potoczna, Jagoda Zaprzalska
  • Klasa 3 – Mikołaj Bieńczak, Tomasz Garbiński

Dyplomy i nagrody za zwycięskie prace wręczyła uczniom Pani dyrektor na apelu szkolnym. Wszyscy uczestnicy Programu otrzymali pamiątkowe dyplomy, które z całą pewnością będą im przypominać o konieczności dbania o zęby i „dzieleniu się uśmiechem”!

Anna Mazur

Anna Brodzicka – Woźniak