Majowo i patriotycznie
w SP nr 2 w Humniskach

„Ojczyznę kocha się nie dlatego, że wielka, ale dlatego, że własna.“

            10 maja 2022r. cała społeczność naszej szkoły spotkała się z okazji obchodów rocznic majowych. W kalendarzu majowym jest wiele dat, które przypominają nam  o ważnych dla naszego kraju świętach i rocznicach. Uczniowie z klas IV – VIII pod kierunkiem Pani Edyty Szczepanik przygotowali żywą lekcję historii, która przeniosła wszystkich w minione czasy.

Podczas uroczystej akademii zostały przypomniane istotne dla dziejów naszego nrodau wydarzenia: 1 maja – Święto Pracy, 2 maja – Święto Flagi i Polonii na granicą, 3 maja – 231 rocznica uchwalenia Konstytucji. 3 Maja jest jedną z najważniejszych dat w ponad tysiącletniej historii narodu polskiego. Tego dnia 1791 roku Sejm Wielki uchwalił postępową konstytucję, zwaną powszechnie Konstytucją 3 Maja. Była to pierwsza w Europie, a druga na świecie ustawa zasadnicza oparta na monteskiuszowskim trójpodziale władzy.  Ponadto oddano hołd temu, który przyczynił się do odbudowy państwa polskiego – marszałkowi  Józefowi Piłsudskiemu, nie zapomniano jednak o tych wszystkich tym, którzy często bezimiennie oddali swe życie za ojczyznę. Słowem i pieśnią, młodzież  przybliżyła wydarzenia związane II wojną światową i Dniem Zwycięstwa, który przypada na 8 maja, czyli rocznicę zakończenia wojny w Europie. Wszyscy zebrani na uroczystości poświęconej Ojczyźnie i wolności po raz kolejny przeżyli swoistą chwilę refleksji i zadumy, której towarzyszyły nastrojowe, odpowiednio dobrane utwory, podkreślane nastrojową muzyką m. in. Chopina, a także pieśniami patriotycznymi, przygotowanymi przez chór szkolny i solistów (wspaniałe wykonanie pieśni Czerwone Maki na Monte Cassino, przez uczennicę klasy VIII – Weronikę), a to wszystko pod kierownictwem Pana Mieczysława Dąbrowskiego. Te duchowe doznania pięknie zilustrowała przygotowana prezentacja, nawiązująca do omawianych wydarzeń, no i oczywiście cudowna scenografia przygotowana przez Panie: Martę Fitkowską, Martę Władykę i Edytę Dydek. Nie sposób w tym miejscu pominąć brawurowy występ naszego ucznia z klasy VII – Pawła, który swoim wspaniałym wykonaniem Ody do radości IX symfonii Beethovena na saksofonie przeniósł nas do 1 maja 2004 (18 rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej).

Młodzi artyści podjęli wyzwanie – swoim wystąpieniem młodzież oddała hołd bohaterom walczącym za Polskę, za wolność, za tożsamość narodową, W swoim programie uczniowie wielokrotnie odwoływali się do „tamtych dni” i ich bohaterów – naszych dziadków i pradziadków.  Dzięki tej uroczystości przypomniane rocznice majowe na długo pozostaną w pamięci dla naszych uczniów. Doskonałym podsumowaniem, a jednocześnie przesłaniem niech będą słowa jednego z narratorów: „My dziś żyjący dzięki naszym przodkom możemy w pełni docenić wolność i niepodległość Ojczyzny. Jesteśmy im wdzięczni za spokojne domy, za spokojne sny i pamiętamy o ich wielkim darze jaki złożyli na ołtarzu Ojczyzny  i wierzymy, że nasze życie, praca, poświęcenie będzie choćby częścią długu jaki musimy wobec nich spłacić. Pamiętamy i obiecujemy pamiętać zawsze”.

Na zakończenie głos zabrała Pani Dyrektor Małgorzata Woźniak, dziękując za przygotowanie uroczystości poświęconej Ojczyźnie, podkreśliła również że pomimo że świat idzie z postępem: komputer, Internet, nowoczesne technologie, ale historia naszego narodu to skarb, który każdy Polak powinien nosić w sercu! Wystąpienia wszystkich młodych artystów stanowią piękną wizytówkę naszej szkoły i są świadectwem patriotyzmu młodych; co podkreśliły słowa: „Czujemy na sobie odpowiedzialność za losy kraju i świata, za losy nasze i naszych bliskich. Wiemy, że będziemy żyć tak jak każde pokolenie, że będziemy kowalami losu własnego i losu tych, co przyjdą po nas. Tacy jak my będą budować nowy świat, świat dla Was i dla nas…”

Edyta Szczepanik

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status