ŁACZY NAS PAMIĘĆ – szkolna akcja Żonkile 2022

Ostatnie dni kwietnia upłynęły w naszej szkole między innymi pod hasłem Łączy Nas Pamięć.

To kolejne – znane pod nazwą Akcja Żonkile – przedsięwzięcie mające na celu utrwalić w pamięci młodego pokolenia dramatyczne karty naszej historii. Czcimy w ten sposób już 79. rocznicę powstania w getcie warszawskim, które trwało od 19. 04. 1943 r. do 16. 05. 1943 r.

W przedsięwzięciu wzięli udział uczniowie klas IV – VIII pod opieką koordynatorek: Małgorzaty Tarnawskiej i Teresy Wojnickiej oraz Anny Brodzickiej Woźniak, która wraz z klasą czwartą przygotowała piękne symbole obchodów rocznicy – żółte papierowe żonkile zdobiące stroje uczestników. Główny organizator akcji ogólnopolskiej – Muzeum Polin przygotował pakiet materiałów edukacyjnych dla szkół, z którego skwapliwie skorzystaliśmy.

Na lekcjach języka polskiego oraz godzinach wychowawczych uczniowie zapoznali się z dobranymi stosownie do wieku materiałami. Oglądali z zainteresowaniem film ,,Muranów- Dzielnica Północna” w przystępnej dla młodzieży stylistyce youtuberskiej, wysłuchali opowiadania Marcina Szczygielskiego ,,Prawdziwi przyjaciele”, które przypomina znaną prawdę, iż prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie. Oba przekazy były okazją do rozmowy – nie tylko o trudnej historii, ale także na temat tożsamości i tolerancji – tak ważnych w dzisiejszych czasach.

Nasi uczniowie pokazali postawę godną pochwały, bo pełną szacunku dla tych, którzy chcieli żyć godnie a umierać z honorem.

Hasłem tegorocznej – dziesiątej akcji – była: MIŁOŚĆ. Jak powiedział Marek Edelman – jeden z przywódców powstania, któremu udało się przeżyć: ,,Nienawiść jest łatwa. Miłość wymaga wysiłku i poświęcenia”.

To znamienne słowa, zwłaszcza w świetle bieżących i dramatycznych wydarzeń na Ukrainie.

Warto sparafrazować słowa podziękowania, które spłynęło do nas od dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich Polin: Niech udział społeczności SP2 w Humniskach w tegorocznej Akcji Żonkile będzie manifestacją naszego sprzeciwu przeciwko wszelkiej agresji!

Małgorzata Tarnawska, Teresa Wojnicka