Pierwsza Pomoc Przedmedyczna w II klasie

W czwartkowy poranek  19 września uczniowie klasy drugiej uczestniczyli w zajęciach dotyczącej pierwszej pomocy przedmedycznej.

Udzielanie pierwszej pomocy jest naszym obowiązkiem. Jednak bardzo często w sytuacjach zagrożenia nie wiemy jak się zachować i jak pomóc osobie, która potrzebuje tej pomocy. Boimy się lub nie posiadamy wystarczającej wiedzy i umiejętności. Dzieci często nie posiadają oporów i nie odczuwają strachu, działają instynktownie. Z tego powodu należy już od najmłodszych lat instruować je, jak trzeba zachować się w sytuacji, gdy ktoś potrzebuje naszej pomocy.   Podczas zajęć dzieci mogły poczuć się jak mali ratownicy. Poznały procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia oraz przypomnieliśmy  podstawowe numery alarmowe. Wiele emocji wzbudziło odgrywanie przez dzieci scenek podczas, których ćwiczyły umiejętność wezwania pomocy i najważniejszych informacji, które należy przekazać gdy ktoś z otoczenia jej potrzebuje.

Uczniowie wiedzą do kogo zwracać się gdy czują się zagrożone, sami również są świadomi konieczności zachowywania się w sposób bezpieczny taki, by apteczka i jej wyposażenie były jak najmniej potrzebne. Zgromadzoną wiedzę będą mogły wykorzystać w przyszłości przychodząc z pomocą koledze lub najbliższym z rodziny. Dzięki praktycznym działaniom nabierają wprawy i przełamują strach.

Barbara Janusz