Wycieczka do Zamościa klas VI, VII i VIII

Dnia 13 czerwca najstarsze klasy naszej szkoły wraz z wychowawcami A. Mazur, M. Tarnawską i T. Wojnicką oraz opiekunem M. Fitkowską uczestniczyły w wycieczce turystyczno – krajoznawczej do Zamościa. Unikatowy zespół architektoniczno – urbanistyczny Starego Miasta nazywany „perłą renesansu”, „miastem arkad” i „Padwą północy” jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Mimo niezbyt sprzyjającej pogody uczniowie mogli zobaczyć Rynek Wielki, Ratusz, kamieniczki, Katedrę, Pałac Zamoyskich, pomnik założyciela miasta Jana Zamoyskiego, Akademię Zamojską, bramy miejskie, fortyfikacje, bastiony oraz Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał. Tu uczestnicy wycieczki zapoznali się z historią Zamojszczyzny na tle działań militarnych w XX w., eksponatami Arsenału Zamojskiego z XVI do XIX w. Pobyt w Zamościu został uświetniony wystrzałem z armaty na placu bojowym Bastionu VII. Uczniowie asystowali przy przygotowaniu armaty do wystrzału, po czym z bezpiecznej odległości obserwowali działanie (kopii) XVII – wiecznego sprzętu obronnego.

Był też czas na rozmowy przy posiłku i na zakup pamiątek. Kto chciał, z pewnością skorzystał z wiedzy przewodnika, który barwnie opowiadał o historii miasta i jego mieszkańców.

TW