Wycieczka kl. 5 i 6 do Sandomierza

Szlak szkolnych wycieczek poprowadził klasy 5 i 6 pod opieką pań: M. Tarnawskiej, T. Wojnickiej oraz M. Fitkowskiej – prosto do królewskiego miasta – Sandomierza.

Mimo deszczowego początku w Humniskach, pogoda w Sandomierzu bardzo dopisała.
W drugiej części dnia – w nagrodę za trudy intensywnego zwiedzania – zaświeciło słońce a niebo pokazało swoje lazurowe oblicze. Na miejscu pod opieką doświadczonej przewodniczki PTTK przemieszczaliśmy się zielonymi wąwozami, urokliwymi uliczkami i zaułkami miasta króla Kazimierza Wielkiego. Spacerowaliśmy, podziwiając Stare Miasto a w nim Bramę Opatowską, Ratusz, Zamek Kazimierzowski, katedrę p. w. NMP, kościół św. Jakuba wraz z winnicą, kościół św. Józefa z mumią szlachcianki Teresy Morsztynówny. Byliśmy przy Domu Długosza. Poznaliśmy tajniki Trasy Podziemnej i legendę o dzielnej Halinie Krępiance, która uratowała Sandomierz przed najazdem tatarskim.

W Zbrojowni staliśmy się widzami prawdziwego rycerskiego show. Dowiedzieliśmy się wiele na temat życia rycerzy średniowiecznych. Uczniowie mogli ,,przenieść się w czasie”, ubierając stroje z epoki, sięgając po elementy zbroi oraz dawną broń.

Atrakcyjnym punktem wycieczki okazało się zwiedzanie wystawy Świat Ojca Mateusza.  Odwiedzając to miejsce, wielbiciele serialu mogą wejść do kościoła, pokoju biskupa, na plebanię, posterunek policji, a nawet do celi na tzw. ,,dołku”. Woskowe figury postaci pozwoliły wyobrazić sobie, że jesteśmy na planie filmowym i obserwujemy w akcji księdza Mateusz, gospodynię Natalię – ze świeżo ugotowaną miską pierogów, Waldka – Pluskwę oraz policjantów- Możejkę i Nocula – dbających o to, by Sandomierz był bezpiecznym miastem 😊😉

Niezbędny życiowy optymizm zapewniliśmy sobie – tak na wszelki wypadek  😉- gładzeniem słynnego w Sandomierzu krzemienia pasiastego zwanego właśnie ,,kamieniem optymizmu”.

Przerwa na obiad i rejs statkiem po Wiśle – królowej polskich rzek – były okazją do ochłonięcia i odpoczynku. W czasie wolnym wycieczkowicze ze zdwojoną energią ruszyli na zakup pamiątek
i lodów.

Uśmiechy na twarzach, dobre humory uczestników wyprawy oraz liczne zdjęcia i zakupione pamiątki najlepiej świadczą o tym, że wycieczkę zaliczymy do bardzo udanych.

M. Tarnawska, T. Wojnicka, M. Fitkowska