Poznajemy: Tatry, Podhale, Pieniny

W dniach 30 i 31. 05. 2023 r. uczniowie klasy VIII wraz z wychowawczynią Danutą Śnieżek i panią Martą Władyką udali się na wycieczkę krajoznawczo – turystyczną na południe Polski.

W pierwszym dniu wyjazdu  ósmoklasisty  poznawali osobliwości  przyrodnicze Tatrzańskiego Parku Narodowego na trasie: Palenica Białczańska Polana Włosienica –  Morskie Oko- Czarny Staw pod Rysami. Wędrówka w warunkach wysokogórskich była dla uczniów niemałym wyzwaniem, gdyż powyżej  Morskiego Oka zalegały płaty zmarzniętego śniegu, a w drodze powrotnej wystąpił ulewny deszcz. Pomimo trudów wędrówki,  każdy z uczestników eskapady podziwiał piękne krajobrazy  oraz zapamiętał  wiele  ciekawych  informacji podawanych przez przewodnika tatrzańskiego prowadzącego naszą grupę.

W drugim dniu wyjazdu zwiedzono  Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach .

Z kolei udano się kolejką linową na Gubałówkę , skąd rozciąga się piękny widok na Tatry i Zakopane. Po krótkim odpoczynku grupa przeszła grzbietem Gubałówki .  Na Polanę Szymoszkową  uczestnicy wycieczki zjechali wyciągiem  krzesełkowym.  Słoneczna pogoda zrekompensowała trudy wędrówki poprzedniego dnia.

W Zakopanym ósmoklasiści zobaczyli także Wielką I Małą Krokiew, a następnie udali się na Krupówki. Tutaj był czas na odpoczynek i zakup pamiątek.

W drodze powrotnej uczniowie podziwiali piękno Pienin i Jezioro Czorsztyńskie. Duże wrażenie na zwiedzających wywarły zamki w Niedzicy i Czorsztynie.

Do domu wycieczkowicze wrócili zmęczeni, ale pełni wrażeń.  O naszej wspaniałej wspólnej wycieczce przypominać nam będą liczne zdjęcia i filmiki, a także „góralskie” pamiątki.

Danuta Śnieżek