W dzikich Bieszczadach …

W dniu 22 maja 2023 r. uczniowie klasy IV i VII wraz z opiekunami (W. Niezgodzki, D. Barański, A. Mazur) udali się w kierunku tajemniczych, niezbadanych i dzikich Bieszczad. Podróż autobusem mijała w dobrych humorach i rozśpiewanej atmosferze, co nie zmieniło się do końca wyjazdu.
Pierwszą atrakcją wycieczki było zwiedzanie Muzeum „Knieja” w Nowosiółkach – jednej z najciekawszych ekspozycji przyrodniczo-łowieckich w Bieszczadach. Pobyt w muzeum umożliwił zwiedzającym poznanie fauny i flory Bieszczadów, ponieważ było to miejsce, gdzie bieszczadzkie drapieżniki i ptactwo uczniowie mogli bez obaw obserwować z bliska, śmiało zadawać pytania o zwierzynę żyjącą w lasach, czy uzyskać informację na temat historii regionu. Ponadto w muzeum mogliśmy podziwiać okazy występujące poza granicami naszego kraju, m.in. kolekcję motyli, dużą liczbę zwierzyny drobnej, ptactwo występujące nie tylko w Bieszczadach, ale także z terenów całej Polski. Zaciekawienie naszych uczniów wzbudziła replika wiejskiej chaty wraz z dawnymi sprzętami użytku domowego.
Po krótkim odpoczynku i skromnym posiłku udaliśmy się na poszukiwanie skarbów ukrytych w bieszczadzkich lasach. W dawnej osadzie za lasem został zakopany skarb, który musieliśmy odnaleźć. Przewodnik podzielił poszukiwaczy na dwie grupy, wręczył mapę, udzielił wyjaśnień, po czym wyruszyliśmy na przygodę. Dzięki nawigacji GPS, przedmiotom ukrytym na trasie i rozwiązaniu końcowej zagadki, każdej z grup udało się dotrzeć do celu i odnaleźć skarb. Była to niezapomniana, pełna wrażeń i emocji przygoda w dzikich ostępach bieszczackiej puszczy. Na trasie musieliśmy pokonać kilka wzniesień, przeprawić się przez leśne gęstwiny, błotniste ścieżki, czy głębokie wąwozy. Pomimo przeciwności i zmęczenia, nie poddaliśmy się i dotarliśmy do celu!
Po trudach wędrówki przyszedł czas na wspólny posiłek na świeżym powietrzu. Podczas biesiady zadowolona młodzież dzieliła się wrażeniami i z zaciekawienie czekała na kolejne wyzwania. Okazało się, że kolejna atrakcja wycieczki nie będzie łatwa do zaliczenia! Było to Szkolenie na Bieszczadzkiego Zakapiora przeprowadzone w czterech konkurencjach:
strzelanie z łuku,
rzut siekierą do celu,
rzut kaloszem do celu,
wbijanie gwoździ na czas.
Prowadzący zajęcia skrupulatnie notował zdobywane przez uczniów punkty, zapraszając do kolejnej rywalizacji. Po zakończeniu Szkolenia, podliczono punkty i wyłoniono zwycięzców:
I miejsce – Mikołaj Bieńczak (klasa IV)
II miejsce – Malwina Drąg (klasa VII)
III miejsce – Miłosz Ryba (klasa VII)
Zwycięzcy otrzymali medale, a wszyscy uczestnicy Szkolenia pamiątkowe certyfikaty.
Cali i zdrowi, z uśmiechami na twarzach i pamiątkami w rękach, wróciliśmy do Humnisk. Wycieczka ta dostarczyła nam nie lada wrażeń i na pewno na długo pozostanie w naszej pamięci.

Wojciech Niezgodzki
Damian Barański
Anna Mazur

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status