Zwiedzamy Bieszczady!

14 czerwca 2022 r. o godzinie 9:00 klasa ósma pod okiem opiekunów pani Anny Mazur, pani Marty Fitkowskiej i pani Marty Władyki udała się w kierunku tajemniczych i niezbadanych Bieszczad. Godzinna podróż autobusem mijała w iście wybitnych humorach i rozśpiewanej atmosferze, co nie zmieniło się do końca wycieczki. Nawet pojawiające się czasami na niebie groźne chmury, nie zrobiły na nieustraszonych ósmoklasistach zbyt wielkiego wrażenia.

Po dotarciu na miejsce zakwaterowania oczom uczniów ukazały się domki letniskowe oraz część wypoczynkowa. Po zakwaterowaniu i krótkim odpoczynku udaliśmy się w kierunku cudu polskiej inżynierii hydrotechnicznej – zapory na jeziorze Solińskim. Zachwytom nad tym niezwykłym widokiem nie było końca. Atrakcje turystyczne nad Zalewem Solińskim umiliły wszystkim czas, gdyż każdy znalazł coś dla siebie. Lekko zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do „Słonecznej Polany”.

Po trudach wędrówki przyszedł czas na wspólny posiłek w jadalni na świeżym powietrzu. Podczas biesiady zadowolona młodzież dzieliła się wrażeniami i planowała kolejny dzień wycieczki.

Godziny popołudniowe upłynęły uczniom na aktywnym wypoczynku połączonym z rywalizacja sportową. Wszyscy chętnie uczestniczyli w zabawach i z uśmiechem na twarzy udali się na wypoczynek do swoich pokoi.

Głodne brzuchy uczniów „nakarmiły” kiełbaski z grilla, które smakowały wyśmienicie. Wspólna kolacja była okazją do rozmowy, wspólnego śpiewania oraz zacieśnienia więzi między uczestnikami wycieczki.

Kolejnego dnia czekały na uczniów nie lada atrakcje! Pierwszą z nich była wizyta w Bieszczadzkiej Szkole Rzemiosła, miejscu gdzie wszyscy mieli okazję aktywnie uczestniczyć w warsztatach ginących zawodów. W pochodzącej z początku XX wieku szkole w Uhercach Mineralnych każdy uczeń samodzielnie utoczył garnek z gliny, własnoręcznie napisał pozdrowienia według zasad przedwojennej kaligrafii, a ponadto wypiekł tradycyjny proziak w wiejskim piecu. Wypieki były przepyszne, a wykonane z gliny naczynia wywołały zachwyt prowadzących zajęcia. Każdy z uczestników zabrał ze sobą wykonane przez siebie prace.

Kolejnym punktem naszej wycieczki było spotkanie z księdzem Tomaszem Szajną. Wspólnie udaliśmy się w kierunku pomnika przyrody nieożywionej – Wodospadu w Uhercach Mineralnych, który uchodzi za najszerszy w całym regionie. Jest to bardzo interesujący przykład formy rzeźby uformowanej w wyniku erozyjnej działalności wód płynących. Zaskoczeni widokiem pięknego wodospadu uczniowie odpoczęli nad brzegiem rzeki Olszanki mile spędzając czas i wspominając wspólnie przeżyte niegdyś chwile.

Mając za przewodnika księdza Tomasza, udało nam się zobaczyć zabytkowy kościół razem z dzwonnicą i murem obronnym z brankami. Budynek ten jest unikalnym przedstawicielem architektury późnobarokowej i został wpisany na listę zabytków województwa podkarpackiego. Wnętrze kościoła wywołało zachwyt, a opowieści „naszego przewodnika” słuchaliśmy w skupieniu i zaciekawieniu.   

Cali i zdrowi, z uśmiechami na twarzach i pamiątkami w rękach, wróciliśmy do Humnisk. Wycieczka ta dostarczyła nam nie lada wrażeń i na pewno pozostanie w naszej pamięci na bardzo długi czas.

Anna Mazur

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status