Poznajemy Beskid Sądecki
Dnia 2 czerwca 2022 r. klasa VII z wychowawcą Danutą Śnieżek i Martą Władyką wyruszyła na wycieczkę krajoznawczo- turystyczną po Beskidzie Sądeckim.
Zwiedzanie rozpoczęto od Jaworzyny Krynickiej, na którą udano się kolejką gondolową. Jest to najdłuższa i najnowocześniejsza kolejka tego typu w Polsce. Uczniowie z przeszklonych wagoników obserwowali krajobraz doliny Czarnego Potoku i Beskid Sądecki. Po dotarciu na szczyt z platformy widokowej 360 podziwiano krajobraz Karpat. Mimo zachmurzenia można było zobaczyć ośnieżone Tatry. Po krótkim odpoczynku nasza grupa przeszła pieszo trasę do schroniska górskiego PTTK na Jaworzynie Krynickiej i kapliczki Jana Pawła II. W drodze powrotnej do stacji górnej kolejki gondolowej uczestnicy wycieczki obserwowali piękno przyrody, w tym osobliwości świata zwierzęcego.
Około południa uczniowie wraz z opiekunami zjechali kolejką do stacji dolnej, po czym wyruszyli do Krynicy Zdroju. Uzdrowisko powitało wszystkich piękną słoneczną pogodą. Zwiedzanie rozpoczęto od Pijalni Głównej. Tutaj był czas na spożycie wody mineralnej i odpoczynek wśród egzotycznych roślin.
Atrakcją dla wszystkich był pokaz fontanny multimedialnej położonej przy głównym deptaku. W drodze do Muzeum Nikifora zwiedzono wnętrza Starego Domu Zdrojowego. W Willi Romanówka wycieczkowicze obejrzeli obrazy i pamiątki po słynnym malarzu- prymitywiście Nikiforze Krynickim. Następnie odrestaurowaną w stylu retro kolejką terenowo- linową udano się na Górę Parkową. Stąd podziwiano panoramę Krynicy. Niemałą atrakcją dla uczniów były „Rajskie ślizgawki”.
Kolejnym punktem naszej wycieczki był Park Dukieta ,w którym znajdują się liczne fontanny i zielone skwery z siedziskami oraz leżakami. Na zakończenie pobytu w uzdrowisku wycieczkowicze uczestniczyli w koncercie Krynickiej Orkiestry Zdrowej w Pijalni Głównej.
Wyjazd był niezwykle udany i obfitował w wiele atrakcji. Do domu uczniowie wracali zmęczeni, ale pełni wrażeń. Zakupione pamiątki i zdjęcia będą na pewno przypominały nam naszą klasową wycieczkę po Beskidzie Sądeckim.
Danuta Śnieżek