Wycieczka kl.4 do Krosna w ramach powitania WIOSNY 😊

Sposobem kl.4 na powitanie długo oczekiwanej wiosny była wycieczka do kina Helios w Krośnie na film ,,Za duży na bajki”, drobne zakupy w Vivo oraz zwiedzanie Etnocentrum wraz z zajęciami na temat: ,,Baśnie i legendy Krosna i okolic”.

Mimo mało wiosennej pogody i padającego deszczu czwartoklasistom dopisywały humory oraz apetyty na popcorn – nieodłączny atrybut kinomaniaka, który obowiązkowo towarzyszył im w czasie seansu. Film, jednocześnie zabawny i pouczający, porusza wiele ważnych tematów i stanowi doskonały punkt wyjścia do rozmów na lekcjach j. polskiego czy godziny wychowawczej.

Po krótkim czasie wolnym i drobnych zakupach kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie wraz z przewodniczką Etnocentrum mieszczącego się w dawnym budynku dworcowym. To magiczne miejsce, które najlepiej charakteryzują  słowa: ,,Gdzie nowoczesność z tradycją się splata, tam Etnocentrum króluje na lata”. Uczniowie, wsłuchując się w opowieści, mieli możliwość dotykania eksponatów, doświadczania tego, czym żyli mieszkańcy naszego regionu w odległych czasach. Szczególnie upodobali sobie multimedia – żywe obrazy dawnego życia ludzi na tle zmieniających się pór roku. Skorzystali z EtnoKaraoke i brawurowo odśpiewali piosenkę ludową ,,Lipka”, oczarowując wykonaniem panią przewodniczkę 😊. Grali na lirze korbowej i cymbałach rodem z ,,Pana Tadeusza”. Wirtualnie przymierzali stroje ludowe z Podkarpacia

W drugiej części zajęć wysłuchali zwizualizowanych legend, których teksty czytał znany aktor – rodowity krośnianin – Robert Rozmus. Siedzieli na platformie przypominającej wóz drabiniasty, który trząsł się jak prawdziwy w czasie jazdy, słyszeli odgłosy przyrody, odczuwali zmiany pór dnia. Na koniec dzięki multimediom wcielali się w kosiarzy, żniwiarzy, mogli posłuchać wybranych przez siebie pieśni ludowych, zagrać w EtnoGry lub sprawdzić swoją wiedzę na temat obrzędowości dawniej i dziś.

Pełni wrażeń powrócili do Humnisk pod opieką organizatorek – pań: M. Tarnawskiej

i A. Brodzickiej -Woźniak.

Małgorzata Tarnawska