Podsumowanie akcji BohaterOn oraz obchodów roku 2021 jako Roku K. K. Baczyńskiego  i Poetów Pokolenia Kolumbów w SP2 w Humniskach.

,,Bo to była życia nieśmiałość,

a odwaga – gdy śmiercią niosło.

Umrzeć przyjdzie, gdy się kochało

wielkie sprawy głupią miłością”.

K. K. Baczyński ,,Z głową na karabinie”

Już czwarty raz społeczność naszej szkoły włączyła się do niezwykłej i kształtującej postawy patriotyczne akcji:

BohaterOn w Twojej Szkole. Włącz historię!

W ramach akcji przeprowadzono zajęcia z uczniami klas od 4 do 8 według scenariuszy przesłanych przez organizatorów. Klasy starsze, po obejrzeniu audycji ,,Historia bez cenzury”, opracowywały w grupach infografiki, umieszczając na nich istotne informacje dotyczące poszczególnych zagadnień związanych z Powstaniem Warszawskim. Następnie prezentowały swoje prace na forum klas. Zajęcia poprzedziły lekcje języka polskiego, na których w kl. 7 omówiono ,,Kamienie na szaniec” i sytuację okupacyjną w Warszawie, w kl.8 natomiast uczniowie zapoznali się z twórczością K. K. Baczyńskiego, fragmentami ,,Pamiętnika z powstania warszawskiego” i obrazem powstania z punktu widzenia cywila. Obie klasy biorą czynny udział w szkolnej akcji BohaterOn od 2018 roku.

Klasy 4 – 6 natomiast zostały zapoznane ze stroną internetową BohaterOn, wybranymi sylwetkami powstańców i słuchowiskiem „Mały” roznosiciel nadziei. Słuchowisko wprowadziło uczniów w powstańczy klimat, odpowiedziało na pytanie, jaką rolę w powstaniu pełnił tytułowy „roznosiciel nadziei”. Jednocześnie pomogło uczniom zrozumieć, czym wówczas kierowała się młodzież i w jakich warunkach musiała się odnaleźć, by przetrwać. Pokazano relacje międzyludzkie, solidarność i współpracę w czasie, gdy na szali stawiono własną rodzinę kontra miłość do Warszawy, do Polski. Czwartoklasiści bardzo przeżyli treść słuchowiska, mieli liczne pytania o nieznany im czas okupacji i samego powstania. Przygotowali w ramach zajęć piękną kartkę dla Powstańców, którą wysłaliśmy jako pamiątkę od naszej społeczności szkolnej.

Zwieńczeniem szkolnej akcji był – przygotowany przez koordynatorki: M. Tarnawską, T. Wojnicką oraz D. Śnieżek z udziałem uczniów kl. 8 oraz kl. 4 – montaż słowno-muzyczny ,,Żołnierz, poeta, czasu kurz…” z okazji Święta Niepodległości, roku 2021 jako roku pod patronatem K. K. Baczyńskiego oraz roku Poetów Pokolenia Kolumbów. Był to hołd złożony wszystkim uczestnikom Powstania Warszawskiego przez społeczności SP2 w Humniskach.

Dzięki pięknej dekoracji wykonanej przez panie: A. Brodzicką – Woźniak i M. Władykę widzowie mieli możliwość przeniesienia się do Warszawy lat 30. i 40. XX wieku.

Poznali sylwetkę K. K. Baczyńskiego – poety Pokolenia Kolumbów i patrona roku 2021 oraz wybrane wiersze innych twórców, których życie dramatycznie przerwało Powstanie Warszawskie.

W mini – spektaklu pojawiła się także matka poety oraz jego muza i ukochana żona – Barbara.

W czasie programu z ekranu kilkakrotnie przemówili do młodych Powstańcy – żywi świadkowie okrutnych czasów wojny, okupacji, Ci, którzy powinni stać się dla pokolenia młodych ludzi autorytetami i wzorami do naśladowania – nie tylko w kwestii postaw patriotycznych, ale także zasad uczciwego, szlachetnego życia dla siebie i innych. W swych słowach podkreślali, że należy szczególnie cenić takie wartości jak: wolność, wierność, męstwo, honor, prawość, przyjaźń, sumienność, tolerancja, pomoc słabszym i potrzebującym.

Dopełnieniem całości wyrazu artystycznego były: nastrojowa muzyka, piosenki czasu powstania w wykonaniu przebranych w stroje powstańcze i debiutujących na scenie czwartoklasistów oraz prezentacja multimedialna współgrająca z treścią przedstawienia.

W lutym 2022 roku otrzymaliśmy od organizatorów piękne podziękowania za nasz udział

w akcji oraz pamiątkowe dyplomy dla szkoły i koordynatorów.

W świetle dramatycznych wydarzeń na Ukrainie jeszcze pełniej rozumiemy, jak niezbędna jest wiedza o losach przodków i szacunek młodych do własnej historii oraz starania, by następne pokolenia mogły nieustannie cieszyć się wolnością Ojczyzny.

M. Tarnawska, T. Wojnicka, D. Śnieżek