W scenerii baśniowej, w czasie legendarnym”- J. Słowacki ,,Balladyna”. Nasz wkład w akcję Narodowe Czytanie 2020.

Kolejny raz społeczność naszej szkoły włączyła się w drugim tygodniu września do Narodowego Czytania – akcji propagującej klasykę literatury polskiej pod patronatem pary prezydenckiej.

W tym roku uczniowie kl. IV – VI poznali fragmenty a siódmo i ósmoklasiści całość dramatu Juliusza Słowackiego pt. ,, Balladyna”. Aby uatrakcyjnić młodzieży odbiór tego ponadczasowego utworu, zaproponowano w ramach lekcji j. polskiego oraz godzin wychowawczych słuchowisko radiowe w reżyserii Wojciecha Maciejewskiego. Słuchając tekstu wieszcza w interpretacji aktorskiej z odpowiednią aranżacją muzyczną i udźwiękowieniem,  uczniowie mieli okazję uruchomić swoją wyobraźnię i docenić moc słowa, przenosząc się w scenerię baśniową i czas legendarny. Na ekranach tablic multimedialnych w klasach śledzili tekst dramatu, obserwując zmiany aktów i poszczególnych scen. Zajęcia poprzedziła prezentacja przybliżająca zarówno sylwetkę romantycznego poety, genezę i główną problematykę dramatu jak również historię, założenia oraz ciekawostki dotyczące akcji zapoczątkowanej w 2012 roku odczytaniem epopei narodowej ,,Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza.

W przyszłym roku w ramach kolejnego – dziesiątego już Narodowego Czytania – będziemy poznawać fragmenty ,,Moralności pani Dulskiej” G. Zapolskiej.

Szkolną akcję przeprowadzono z inicjatywy i pod opieką M. Tarnawskiej, T. Wojnickiej i D. Śnieżek przy współpracy M. Fitkowskiej  oraz A. Mazur.

PREZENTACJA