Akcja „Bezpieczna droga do szkoły”

W ramach prowadzonej przez Komendę Powiatową Policji w Brzozowie i szkołę akcji „Bezpieczna droga do szkoły” 13 października społeczność szkolną odwiedził pan policjant asp. Krzysztof Kwieciński.

Spotkania dla zachowania odbyły się w salach, w których uczniowie zajęcia. Pan policjant przypomnienia uczniom klas I-III zasady przechodzenia przez drogę. Zwróć uwagę przede wszystkim na uwagę na niebezpieczeństwa czyhające na piesze, zwłaszcza na przejściach w Humniskach. Ogólne omówienie przepisów dotyczących jeżdżenia na rowerze oraz jazdy jazdy. Podkreślił jak pełnią rolę pełnią elementy odblaskowe. Dzieci chętnie odpowiadały na pytania na pytania przez pana policjanta wykazując się wiedzą z bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Poruszane tematy cieszące się dużymi zainteresowaniami, o pożyczkach kierowanych odpowiedzi na pytania dotyczące odpowiedzi na pytanie do naszego pobytu.

Na początku września, „Bezpieczna droga do szkoły” rozpoczęli wychowawcy przypominając uczniom podstawowe zasady w drodze do szkoły, na terenie szkoły oraz online. Szczególną uwagę zwracano na obecną poradę związaną z pandemią Covid-19. Ponadto pedagogny, techniki i informatyki, dodatkowe raz z uczniami utrwalili wiedzę z wychowawczych. Na korytarzu szkolnym umieszczona jest gazetka ścienna pierwsza podstawa pt. „Bezpieczny uczeń”. Dodatkowo uczniowie klas I i II wezmą udział w zajęciach z Akademii Bezpiecznego Puchatka. Jego podsumowanie będzie napisanie przez uczniów Ogólnopolskiego Testu Testu.

Pamiętajmy:

1. Dziecko powyżej 7. roku  życia poruszać się po drogach publicznych.
  2. Dzieci poniżej 10. roku  życia po drogach dorosłych mogą wyłącznie poruszać się na rowerach pod opieką osób dorosłych.
  3. Do  samodzielnego poruszania się  po drodze musi być spełnione warunki: osoba niepełnoletnia musi mieć kartę rowerową lub uczestnika ruchu drogowego musi mieć ukończone 18 lat.
  4. Poruszanie się rowerzysty po chodniku jest rowerem wyjątkowo w przypadku, gdyrzysta opiekuje się kierującą rowerem w wieku do lat 10.
  5. Dziecko do 7. roku życia można przewozić rowerem wyposażonym w dodatkowe siodełko zapewniające bezpieczną jazdę.
  6. Wsiadając na rower ubierajmy  kask  na głowę.
  7. Dzięki odblaskom  osoba poruszają się po drodze jest zauważalna przez innych uczestników ruchu drogowego. Po zmroku w terenie niezabudowanym pieszy ma konto elementów odblaskowych.
  8. Dziecko w wieku do osiągnięcia 150 cm wzrostu obowiązkowego musi być przewożone w foteliku samochodowym lub innym unieruchomionym dla dzieci. Dopuszcza się możliwość jazdy na tylnym siedzeniu dziecka, które ma ponad 135cm wzrostu bez fotelika jeśli nie wydanie się w każdej podstawce i ma zapięte pasy. W samochodach pięcioosobowych prawo umożliwia przejazd na tylnym siedzeniu trzeciego dziecka (minimum 3 lata) zabezpieczonego tylko za pomocą pasów bezpieczeństwa, w sytuacji, gdy dwoje pozostałe dzieci jest przewożone w fotelik samochodowy.

M.Władyka