Światowy Dzień Książki i Tydzień Bibliotek – okazją do świętowania dla wszystkich czytelników

“Książki kochają każdego, kto je otwiera, dając mu poczucie bezpieczeństwa i przyjaźń,
niczego w zamian nie żądając…”

Cornelia Funke

„Biblioteka to skarbnica lekarstw duszy.”

(napis w bibliotece w Tebach)

Kwiecień i maj były w naszej szkole czasem celebrowania święta książek.

W ramach zajęć języka polskiego uczniowie klasy 4 odwiedzili szkolną bibliotekę i mieli okazję podzielić się swoimi wrażeniami czytelniczymi związanymi z ich ulubionym książkami. Zaprezentowali je kolegom i koleżankom, zachęcając do ich przeczytania. Uczniowie klasy 3 oraz 6 i 7 również uczestniczyli w ciekawych zajęciach przygotowanych przez panią Klaudię Szteligę
 – pracownicę Biblioteki Publicznej w Górkach i w Humniskach Skrzyżowanie.  Tematem przewodnim było Słowo i obraz. Trzecioklasiści rozmawiali o sile wyobraźni i magii czytania. Pomogła im w tym książka pt. ,,Najwyższa na świecie wieża z książek”.

Szóstoklasiści skupili się na twórczości Jacka Malczewskiego i jego niesamowitych obrazach pełnych barwnych postaci – ze świata rzeczywistego, ale również z mitologii i Biblii. Artysta chętnie malował siebie samego, co stało się inspiracją do stworzenia ciekawych autoportretów – z elementami symbolicznymi – wskazującymi np. na zainteresowania ich autorów.

Siódmoklasiści spotkali się z Czesławem Miłoszem – patronem obecnego roku. Poznawali jego ,,Poema naiwne”.  Ukazany w nich sielankowy obraz świata uczniowie przedstawiali w formie plastycznej. Zajęcia były bardzo kreatywne i wzbogacające wiedzę uczestników spotkania.

Podwoje obu bibliotek pozostają gościnnie otwarte dla każdego z młodych czytelników wkraczających w życie i poznających uroki świata  –  zarówno tych, którzy już od dawna przekonali się o bezcennej wartości książek, jak i dla nowych, którzy może pewnego dnia dadzą się urzec magii czytania, bo przecież ,, Kiedy człowiek uwielbia czytać, otwiera się przed nim cały świat.”

M. Tarnawska, D. Śnieżek