Dzień Otwarty w „Mechaniku” w Krośnie

W dniu 11 kwietnia 2024 r. uczniowie klasy siódmej i ósmej wraz z opiekunami Teresą Wojnicką, Anną Mazur i Martą Fitkowską wzięli udział w Dniu Otwartym zorganizowanym przez Zespół Szkół Mechanicznych w Krośnie.

Na naszych uczniów czekało wiele ciekawych atrakcji, m. in. pokazy w pracowniach i laboratoriach zawodowych, prezentacja eksponatów muzeum motoryzacji, świat nowoczesnych technologii i zawodów oczami googli VR, symulatory jazdy samochodem w grach komputerowych, symulator startu motocykla żużlowego, symulatory lotu szybowcem, symulator refleksu. Uczniowie poznali kierunki kształcenia w zawodach dla branży mechanicznej, lotniczej, motoryzacyjnej, robotyki czy mechatroniki oraz dowiedzieli się, że są to zawody, w których polska i europejska gospodarka potrzebuje kandydatów do pracy.

Ważnym elementem Dnia Otwartego było również podkreślenie międzynarodowego wymiaru edukacji, w tym możliwości uczestnictwa w stażach i praktykach w krajach Unii Europejskiej w ramach Programu Erasmus+.

Czas spędzony w „Mechaniku” był dla uczniów nie lada atrakcją, o czym świadczyły uśmiechy na twarzach oraz zainteresowanie i skupienie.

Kolejnym etapem wycieczki były drobne zakupy w Galerii Vivo oraz seans filmowy „Cudowny chłopak. Biały ptak.” w kinie Helios. Historia opowiedziana w filmie uczy tolerancji i życzliwego podejścia do innych, mówi o szkodliwości stereotypów i przestrzega przed pogardą. Uczy również, jak nie wyrządzać krzywdy innym i jak się przed nią bronić. Każdy z nas marzy o tym, by zostać zauważonym i by inni lubili nas takimi, jacy jesteśmy! Przygody filmowych bohaterów dostarczyły wielu niezapomnianych emocji, które sprawiły, że w oczach niektórych uczniów pojawiła się łezka i wzruszenie.

Pełni wrażeń „zawodowych” oraz kinowych, zadowoleni i w doskonałych humorach wróciliśmy do Humnisk.

Teresa Wojnicka, Anna Mazur, Marta Fitkowska