Apteczka Pierwszej Pomocy Emocjonalnej – „Przyjaźń”

„Kwiaty nie zakwitną bez ciepła słońca. Ludzie nie mogą stać się ludźmi bez ciepła przyjaźni”.

(Phill Bosmans)

Przyjaźń to jedna z najcenniejszych wartości w naszym życiu. Poszukujemy kontaktu z innymi, nawiązujemy relacje i pielęgnujemy je troskliwie. To ona zaspokaja nasze potrzeby przynależności i bliskości. Sprawia, że jesteśmy szczęśliwi, bo dobra i stabilna relacja przyjacielska przekłada się na nasze lepsze funkcjonowanie psychiczne. Brak przyjaciela może być powiązany z obniżoną oceną własnej wartości, obniżeniem nastroju, a w skrajnych przypadkach nawet depresją. Warto sobie uświadomić, że o wiele bardziej szkodliwy wpływ na dziecko ma samotność, niż przyjaciel.

Zatem kibicujmy relacjom przyjacielskim naszych dzieci, bo to one wspierają je w rozwoju!

Barbara Janusz