Zawitała mroźna zima – dokarmiamy ptaki zimą

We wtorkowe popołudnie, 9 stycznia, w świetlicy szkolnej odbyły się warsztaty tworzenia przysmaków dla ptaków. Nasi uczniowie w ten sposób zatroszczyli się, aby skrzydlaci przyjaciele nie byli głodni tegorocznej zimy.

Na początku świetliczaki poznały i utrwaliły ptaki zimujące w Polsce: wróble, gile, sikorki, sroki, jemiołuszki. Następnie rozpoznawały ziarna, którymi można dokarmiać ptaki zimą. Uczniowie obejrzeli film edukacyjny pt. „Polskie ptaki zimą” oraz „Kazio i ptaki zimą” dowiadując się jak ptaki chronią się przed zimnem.

W trakcie zajęć mając do dyspozycji kukurydzę, siemię lniane, owies, sezam, pszenicę oraz roztopiony smalec wykonali własnoręcznie przysmaki dla ptaszków. Dodatkowo pokroili słoninę. Gdy mróz pomógł zastygnąć wyrobom, cieplutko ubrani wybrali się do ogródka przy szkole. Każdy z nich na drzewku zawiesił przysmak, a następnie nasypali ziarenka do karmnika. Uczniowie zadeklarowali się systematycznie uzupełniać jedzenie w szkolnym karmniku, ponieważ ptaki przyzwyczajają się do miejsc, gdzie mogą znaleźć jedzenie.

Serdecznie dziękujemy pani Ali za wykonanie karmnika i panu Marianowi za zamontowanie go w szkolnym ogródku.

Fotorelacja została wykonana aparatem fotograficznym zakupionym w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”.

M.Władyka