Światowy Dzień AIDS – podsumowanie programu „Zawsze razem”

Uczniowie klasy III  w Światowym Dniu AIDS podsumowali program profilaktyczny „Zawsze razem”. Jego celem było kształtowanie u dzieci właściwych postaw i zachowań wobec słabszych rówieśników, unikanie zachowań ryzykownych oraz podejmowanie zdrowych wyborów życiowych. Organizatorem programu była Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Brzozowie.

Podczas zajęć podopieczni kolorowali kolorowankę  „Zawsze razem” otrzymaną od koordynatora programu w powiecie, p. Małgorzatę Szpiech.  W przystępny dla dziecka sposób opowiadała historię o chorym chłopcu wskazując. Dzięki Dominikowi i jego kolegom dzieci wiedzą, że osoba zakażona HIV może normalnie żyć. Wspólna zabawa i mieszkanie z nią są bezpieczne dla innych ludzi.

Nie możesz zakazić się HIV przez:

– podanie ręki,

– obejmowanie lub całowanie,

– kichanie lub kaszel,

– wspólne używanie naczyń i sztućców,

– korzystanie ze wspólnej toalety, łazienki i basenu kąpielowego.

– ugryzienie przez psa (lub inne zwierzęta) czy ukąszenie przez komara (lub inne owady).

Ponadto program był realizowany poprzez różnorodne formy: pogadanki pedagoga i pielęgniarki szkolnej, ekspozycji prac, prezentacji multimedialnej, pracy z tekstem, projekcji filmów, spotkania rodziców z przedstawicielami Stacji Sanitarno- Sanitarno-Epidemiologiczna w Brzozowie, udział w konkursie „Zawsze razem”.

Naszą szkołę w wojewódzkim konkursie plastycznym “Zawsze razem”, zorganizowanym przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Rzeszowie i Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Rzeszowie reprezentowały prace Laury Kij i Wiktorii Zubel. Natomiast praca Tomasza Dębca reprezentowała naszą szkołę w konkursie „Porozmawiajmy o uzależnieniach i AIDS”.

M.Władyka