Kolejna edycja #CodeWeek2021 zakończona sukcesem!

W dniach 18 – 22 października uczniowie naszej szkoły już po raz czwarty włączyli się w obchody Europejskiego Tygodnia Kodowania. Tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem Jesienny taniec robotów.

Jak informuje Cyfryzacja KPRM CodeWeek to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa „ścigają się” w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. Akcja co roku organizowana jest na terenie całej Europy i dedykowana wszystkim, którzy chcą rozpocząć lub kontynuować przygodę z programowaniem.  W Polsce zarejestrowano prawie 15 tysięcy różnych wydarzeń, co dało naszemu krajowi 3 miejsce w Europie.

Uczniowie uczestniczyli w szeregu aktywnościach, które miały przede wszystkim na celu pokazanie, że programowanie to świetna zabawa, która integruje zespoły klasowe. Nasza młodzież po raz kolejny udowodniła, że każdy z nas z odrobiną wiedzy może powoli stawiać swoje pierwsze kroki jako programista. Już w poniedziałek uczestnicy zapoznali się z akcją Code Week oraz odszukali naszą placówkę na mapie zgłoszonych inicjatyw na stronie codeweek.eu. Następnie ze względu na obostrzenia związane z pandemią Covid-19 w małych grupach zgłębiali tajniki programowania od rozkodowywania obrazków offline po zabawy  na matach kubeczkami. Uczniowie klas I-III próbowali swoich sił w zaprogramowaniu przygody Steva w Minecrafcie. Dzięki im wysiłkom postać na ekranie monitorów poruszała się i odkrywała przed młodymi programistami kolejne zagadki do rozwiązania. Najmłodsi nie poprzestali na skryptach blokowych gry. Postanowili na nowo zaprogramować nasze świetlicowe roboty Makeblock Mbot, by mogły po kilku godzinach zaprezentować swój jesienny taniec. W kolejnym dniu na macie dzięki napisanym skryptom przez uczniów klasy III i IV nasze roboty wykonały nowy taniec, który został nagrodzony przez zebranych gorącymi oklaskami. Starsi uczniowie zaprogramowali układy taneczne robotów w środowisku Scratch.

Dodatkowo uczniowie uczestniczyli w warsztatach poświęconych programowaniu:

Maraton programowania w październiku nie kończy przygody uczniów z programowaniem. W naszej szkole podopieczni doskonalą swoje umiejętności z zakresu programowania na lekcjach informatyki oraz innych zajęciach lekcyjnych, gdzie nauczyciele wprowadzają wybrane elementy kodowania jako alternatywną formę poznawania lub utrwalania nabytych wiadomości. Uczniowie mają również możliwość rozwijania swoich zainteresowań w programowaniu blokowym robotów Makeblock Mbot oraz zestawom klocków Lego Mindstorms.

M.Władyka