„Wiwat maj, Trzeci Maj!”
Uroczyste obchody 230 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
w SP nr 2 w Humniskach

3 Maja jest jedną z najważniejszych dat w ponad tysiącletniej historii narodu polskiego. Tego dnia 1791 roku Sejm Wielki uchwalił postępową konstytucję, zwaną powszechnie Konstytucją 3 Maja. Była to pierwsza w Europie, a druga na świecie ustawa zasadnicza oparta na monteskiuszowskim trójpodziale władzy.

Wśród tych, którzy pamiętali o tym niezwykle ważnym dla Polski wydarzeniu była również Szkoła Podstawowa nr 2 im. Ignacego Łukasiewicza w Humniskach, która to pamiętne święto uczciła poprzez wyjątkową „uroczystość” dla dzieci, młodzieży i Grona Pedagogicznego.

W tym roku ze względu na nietypową – pandemiczną sytuację w jakiej się wszyscy znaleźliśmy obchodziliśmy te uroczystości osobno, choć w pewien sposób razem. Dlatego żeby uczcić tak ważne dla Nas wydarzenia zaprosiliśmy na „wirtualną lekcję” historii, dzięki której powróciliśmy do „tamtych dni”. Jednak nie w formie tradycyjnej akademii – lecz poprzez „video montaż” słowno – muzyczny przygotowany przez uczniów naszej szkoły pod opieką p. mgr Edyty Szczepanik – nauczyciela historii i wos-u.

Uczestnicy akademii (uczniowie kl. IV – VII) w czasie swoich wystąpień przedstawili dzieje Polski końca XVIII wieku, szczególną uwagę poświęcając Ustawie Rządowej z dnia 3 Maja 1791r. Konstytucja – niezwykle doniosły dla Polski akt, zawierający podstawy reform państwa była ostatnią próbą ratowania zagrożonej Ojczyzny, przez jej światłych obywateli. Wprowadzała ona wyraźny podział władzy w Polsce na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, znosząc liberum veto i elekcje panującego. Konstytucja 3 maja podniosła rolę miast i mieszczan, broniła praw włościan, uznawała religię katolicką za religię panującą, zatwierdzając jednocześnie wolność wszelkich innych religii i obrządków, tworzyła podwaliny pod nowoczesne suwerenne państwo. Niestety dzieło stronnictwa patriotycznego nie przetrwało próby ówczesnej sytuacji w jakiej znalazła się nasza Ojczyzna, jednak na zawsze pozostało w sercach  i świadomości Polaków jako źródło natchnienia i siły do walki o wolną Polskę.

Tamte dni to pożółkłe, ale bezcenne karty naszej historii. Karty stare, ale żywe, bo nie można o nich zapomnieć, bo to one stworzyły radość dzisiejszych czasów, dlatego należy o nich pamiętać a ich bohaterom oddać cześć; zwłaszcza w kontekście decyzji Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej ustanawiającej rok 2021 – Rokiem Konstytucji.

Wspomnienia tych odległych czasów odżyły ponownie  w pamięci społeczności naszej szkoły dzięki przygotowanym przez uczniów odpowiednio dobranym utworom, podkreślanym nastrojową muzyką m. in. Chopina, a także pieśniom patriotycznym i symbolom narodowym.  Dzięki tym wyjątkowym wirtualnym obchodom rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja cała społeczność szkolna z SP nr 2 w Humniskach godnie uczciła to wielkie narodowe święto.

Opracowała: Edyta Szczepanik