Światowy Dzień Braille’a
4 stycznia obchodzony jest Światowy Dzień Braille’a. Osoby niewidome i słabowidzące dzięki alfabetowi Braille’a mogą rozwijać swoje umiejętności czytania i pisania, co pozwala im na pełniejsze uczestnictwo w życiu społecznym i zawodowym.
Podczas styczniowych zajęć uczniowie klasy I i II poznali historię Louisa Braila, który jako dziecko stracił wzrok w wyniku nieszczęśliwego wypadku. W wieku zaledwie 15 lat opracował system pisma dotykowego, który dziś jest znany jako alfabet Braille’a. System ten składa się z sześciu punktów ułożonych w dwóch kolumnach i trzech rzędach, co daje łącznie 64 kombinacje, które mogą reprezentować litery, liczby i znaki interpunkcyjne. Dla uczniów nie były to pierwsze zajęcia dotyczące osób niewidomych i słabowidzących. Tym razem uczniowie dokładniej zapoznali się z zapisem konkretnych liter. Korzystając z specjalnej tablicy i rysika ostrożnie wybijały znaki kodując swoje imię. Część osób mając do dyspozycji kredki i system punktowy kodowała swoje imię na kartce.
Zajęcia w nowej sali miały na celu zapoznanie uczniów z alfabetem Braille’a oraz przypomnieniu w jaki sposób możemy życiu codziennym pomóc osobom słabowidzącym oraz niewidomym.
M.Władyka