Światowy Dzień Braille’a

4 stycznia obchodzony jest Światowy Dzień Braille’a. Osoby niewidome i słabowidzące dzięki alfabetowi Braille’a mogą rozwijać swoje umiejętności czytania i pisania, co pozwala im na pełniejsze uczestnictwo w życiu społecznym i zawodowym.

Podczas styczniowych zajęć uczniowie klasy I i II poznali historię Louisa Braila, który jako dziecko stracił wzrok w wyniku nieszczęśliwego wypadku. W wieku zaledwie 15 lat opracował system pisma dotykowego, który dziś jest znany jako alfabet Braille’a. System ten składa się z sześciu punktów ułożonych w dwóch kolumnach i trzech rzędach, co daje łącznie 64 kombinacje, które mogą reprezentować litery, liczby i znaki interpunkcyjne. Dla uczniów nie były to pierwsze zajęcia dotyczące osób niewidomych i słabowidzących. Tym razem uczniowie dokładniej zapoznali się z zapisem konkretnych liter. Korzystając z specjalnej tablicy i rysika ostrożnie wybijały znaki kodując swoje imię. Część osób mając do dyspozycji kredki i system punktowy kodowała swoje imię na kartce.

Zajęcia w nowej sali miały na celu zapoznanie uczniów z alfabetem Braille’a oraz przypomnieniu w jaki sposób możemy życiu codziennym pomóc osobom słabowidzącym oraz niewidomym.

M.Władyka

 

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status