Być jak Ignacy – FIZYKA WODY
Listopad dobiega końca, a wraz z nim drugi etap programu Być jak Ignacy – Fizyka wody. Punktacja i lista Kół naukowych, które przesłały raporty z I etapu mini projektów badawczych znajdują się tutaj:
https://bycjakignacy.pl/1082-2/
Celem II etapu mini – projektu było:
• zainspirowanie uczniów do zdobywania wiedzy na temat sił działających na ciało zanurzone w cieczy,
• utrwalenie wiadomości dotyczących związku z głębokością a panującym ciśnieniem,
• poznanie praw rządzących zachowaniem wody i ciał w niej zanurzonych.
Naukowcy z Humnisk poprzez zabawę na świetlicy szkolnej, przeprowadzając doświadczenia i eksperymenty, zgłębiali wiedzę na temat ciśnienia hydrostatycznego i prawa Archimedesa budując nurka Kartezjusza.
Nurek Kartezjusza – jak to działa?
Powietrze jako gaz jest bardziej ściśliwe, tzn. gdy ściskamy butelkę, ciśnienie (jakie woda wywiera na powietrze w nurku) powoduje zmniejszenie jego objętości. W efekcie maleje ilość wypieranej przez nurka wody, a przez to (zgodnie z prawem Archimedesa) maleje też siła wyporu (równa ciężarowi wypartej wody). Gdy siła wyporu jest mniejsza niż siła grawitacji, nurek zaczyna tonąć. Gdy rozluźnimy uścisk butelki, powietrze w nurku zwiększa objętość, zwiększa się siła wyporu i nurek wypływa z powrotem na powierzchnię.
Najwięcej frajdy sprawiło Naukowcom lepienie z plasteliny statków i sprawdzanie, jak zachowują się, pływając po wodzie słodkiej, a jak pływając po wodzie słonej.
Edyta Dydek