Być jak Ignacy – FIZYKA WODY

Listopad dobiega końca, a wraz z nim drugi etap programu Być jak Ignacy – Fizyka wody. Punktacja i lista Kół naukowych, które przesłały raporty z I etapu mini projektów badawczych znajdują się tutaj:

https://bycjakignacy.pl/1082-2/

Celem II etapu mini – projektu było:

• zainspirowanie uczniów do zdobywania wiedzy na temat sił działających na ciało zanurzone w cieczy,

• utrwalenie wiadomości dotyczących związku z głębokością a panującym ciśnieniem,

• poznanie praw rządzących zachowaniem wody i ciał w niej zanurzonych.

Naukowcy z Humnisk poprzez zabawę na świetlicy szkolnej, przeprowadzając doświadczenia i eksperymenty, zgłębiali wiedzę na temat ciśnienia hydrostatycznego i prawa Archimedesa budując nurka Kartezjusza.

Nurek Kartezjusza – jak to działa?

Powietrze jako gaz jest bardziej ściśliwe, tzn. gdy ściskamy butelkę, ciśnienie (jakie woda wywiera na powietrze w nurku) powoduje zmniejszenie jego objętości. W efekcie maleje ilość wypieranej przez nurka wody, a przez to (zgodnie z prawem Archimedesa) maleje też siła wyporu (równa ciężarowi wypartej wody). Gdy siła wyporu jest mniejsza niż siła grawitacji, nurek zaczyna tonąć. Gdy rozluźnimy uścisk butelki, powietrze w nurku zwiększa objętość, zwiększa się siła wyporu i nurek wypływa z powrotem na powierzchnię.

Najwięcej frajdy sprawiło Naukowcom lepienie z plasteliny statków i sprawdzanie, jak zachowują się, pływając po wodzie słodkiej, a jak pływając po wodzie słonej.

Edyta Dydek

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status