Jesienna wycieczka uczniów klasy 7 i 8 do Markowej i Rzeszowa

W ostatni dzień października uczniowie najstarszych klas – 7 i 8 wyruszyli pod opieką wychowawczyń: Teresy Wojnickiej i Małgorzaty Tarnawskiej oraz Marty Fitkowskiej na wycieczkę do Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej, by tuż przed Świętem Zmarłych uczcić pamięć tych, którzy zasłużyli sobie swą postawą pełną heroizmu i bezinteresowności wobec cierpienia Żydów, by stać się Patronami Roku 2024. Młodzież zasłuchana w opowieść przewodniczki zachowała się szczególnie godnie, co napawa ogromną radością i utwierdza w przekonaniu, że warto odwiedzać takie miejsca, w których poznaje się trudne oblicze naszej historii, ale też uczy wrażliwości wobec wszelkiej niesprawiedliwości i krzywdy ludzkiej.

Kolejnym punktem na mapie wyprawy było kino Zorza i zamówiony tylko dla nas seans filmu ,,Niepewność. Zakochany Mickiewicz”. Dotarliśmy tam, idąc słynną romantyczną rzeszowską Aleją Kasztanową w cudownej jesiennej odsłonie. Obraz filmowy ukazał naszego wieszcza narodowego jako młodzieńca zakochanego w swej muzie – Maryli Wereszczakównej.

Akcja przenosi widza w epokę romantyzmu i okolice pobielanego dworku niczym z,,PanaTadeusza”. Podkreślają to piękne kostiumy, wnętrza, krajobrazy i nastrojowa muzyka. W trakcie filmu często padają słowa będące cytatami ze znanych uczniom utworów – ,,Niepewności”, ,, Świtezianki” czy ,,Dziadów” cz. II.

Po seansie przeszliśmy ulicą Trzeciego Maja pod I LO – dawniej Cesarsko – Królewskie Wyższe Gimnazjum, gdzie w latach 1833 – 1837 uczęszczał patron naszej szkoły Ignacy Łukasiewicz.

Na zakończenie październikowej ,,podróży przez wieki” – XIX i XX – nastolatkowie XXI wieku mieli okazję do integracji w czasie wolnym i odwiedzin w ulubionym Mc Donaldzie.

Droga powrotna upłynęła w radosnej atmosferze, mimo wielu chwil tego dnia, kiedy myślami biegło się do tych, których nie ma już wśród nas – zarówno bliskich, przyjaciół, których znaliśmy, jak i tych, którzy swym talentem czy bohaterską postawą zapisali się na kartach polskiej historii.

M. Tarnawska, T. Wojnicka

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status