Uroczyste obchody 106 rocznicy odzyskania niepodległości w SP nr 2 w Humniskach
„Miłość do Ojczyzny to nie slogan.
To dar, który należy pielęgnować i przekazywać następnym pokoleniom.
To obowiązek”.
Uroczyste obchody 106 rocznicy odzyskania niepodległości w SP nr 2 w Humniskach
To, co przeżyło jedno pokolenie,
Drugie przerabia w sercu i w pamięci,
I tak pochodem idą cienie… cienie…
Aż się następne znów na krew poświęci!
W naszej ponad tysiącletniej historii państwa polskiego wiele jest dat upamiętniających chwałę oręża polskiego: pamiętamy zwycięstwa spod Grunwaldu, Wiednia, czy Monte Cassino. Są też rocznice wydarzeń tragicznych, gdzie przywołujemy pamięć tych co polegli za Ojczyznę; złożyli w ofierze za swój kraj najcenniejszy dar – swoje życie. Niewątpliwie jedną z takich dat w kalendarzu jest 11 listopada, kiedy jak co roku obchodzimy rocznicę odzyskania niepodległości. 11 XI 1918r. w wyniku z klęsk poniesionych podczas I wojny światowej państwa centralne zmuszone zostały do podpisania zawieszenia broni z Ententą. Data ta symbolizuje również proces odrodzenia państwa polskiego, nic więc dziwnego, że cały kraj był świadkiem obchodów rocznicy tego wyjątkowego święta.
Wśród tych, którzy pamiętali o tym niezwykle ważnym dla Polski wydarzeniu była również Szkoła Podstawowa nr 2 w Humniskach, która 106 rocznicę odzyskania niepodległości uczciła w dniu 12 XI 2024r. uroczystą akademią dla dzieci i młodzieży oraz Grona Pedagogicznego.
Uczniowie z klas 7 i 8 pod kierunkiem Pani Edyty Szczepanik przygotowali żywą lekcję historii, której zadaniem było przybliżenie zarówno tym najmłodszym, jak i przypomnienie tym trochę starszym wydarzeń związanych z trudnymi czasami zaborów, powstań narodowych, a także I i II wojny światowej oraz walki o wolną Ojczyznę i tożsamość narodową przez Żołnierzy Niezłomnych.
Wszyscy zebrani na uroczystości poświęconej „tym, co życie swe oddali za Ojczyznę…” po raz kolejny przeżyli swoistą chwilę refleksji i zadumy nad problemem niepodległości i przemijania, której towarzyszyły odpowiednio dobrane utwory, podkreślane nastrojową muzyką, a także pieśniami patriotycznymi, przygotowanymi przez chór szkolny i solistów (wzruszające wykonanie chociażby pieśni Biały Krzyż przez Martynę z akompaniamentem Kai i Mileny na gitarach oraz Rafała na saksofonie, który ponadto szczególnie przepięknie wykonał Nocturne na konie naszej uroczystości – wszystko to uczniowie klasy 7), pod kierownictwem Pana Mieczysława Dąbrowskiego. Te duchowe doznania pięknie zilustrowała przygotowana prezentacja, nawiązująca do omawianych wydarzeń, no i oczywiście wspaniała scenografia przygotowana przez Panią Martę Władykę.
Oddano hołd temu, który przyczynił się do odbudowy państwa polskiego – marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, nie zapomniano jednak i o tych wszystkich, którzy często bezimiennie oddali swe życie za ojczyznę. Do młodzieży także skierowano wciąż aktualne słowa Jana Pawła II, że: „Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek, który należy spełniać z najwyższą starannością, gdyż niepodległość raz dana nie musi być na zawsze. A od postawy przyszłych pokoleń zależy w jakim kraju żyć będziemy”.
Doskonałym podsumowaniem, a jednocześnie przesłaniem niech będą słowa jednego z narratorów: Niech dla nich szczególnie ale i dla nas wszystkich puentą będą słowa polskiego poety: „Jeśli zapomnę o Nich, Ty, Boże na niebie, zapomnij o mnie”. Bo o tych wydarzeniach i ich uczestnikach pomimo upływu lat zapomnieć się nie da, a my wręcz jesteśmy o nich zobowiązani pamiętać zawsze!
Na zakończenie głos zabrał Pan Dyrektor Wojciech Niezgodzki, dziękując za przygotowanie uroczystości poświęconej bohaterom, którzy oddali życie za to byśmy my teraz mogli żyć w wolnej Ojczyźnie. Podkreślił jak ważna jest pamięć o „tamtych dniach”, szczególnie że w czasach komunistycznej Polski nie można było głośno mówić o działalności Żołnierzy Wyklętych, którzy często poświęcali życie walcząc o prawdziwie wolną i suwerenną Ojczyznę. Zwrócił również uwagę młodzieży na fakt, jak istotne są w dzisiejszych czasach przejawy współczesnego patriotyzmu: rzetelna nauka i praca, udział w uroczystościach patriotycznych; no a przede wszystkim znajomość naszej ojczystej historii i dokonań przeszłych pokoleń, które dla nas współcześnie żyjących złożyły w ofierze najcenniejszy dar – swoje życie.
Dzięki wzruszającym wystąpieniom wszystkich młodych artystów podczas tej uroczystości, która stanowi piękną wizytówkę naszej szkoły i jest świadectwem patriotyzmu młodzieży; 106 rocznica odzyskania niepodległości na długo pozostanie w pamięci dla naszych uczniów. Przesłaniem dla wszystkich niech będą słowa jednego z recytatorów:
Jest jeden czas miłości, jest jeden czas wiary
Dla tych, którzy odeszli, dla tych, co zostają.
Wszystko staje się jednym, żywe i umarłe,
Wszystko splata się w jedną narodową pamięć.
Ona przeszłości i przyszłości sięga
Przez serce żywe, co w sercach nam bije.
Bo wolność – to jest tyle, ilu nas poległo
I wolność – to jest tyle, ilu nas żyje!
Edyta Szczepanik