Uroczyste obchody 106 rocznicy odzyskania niepodległości w  SP nr 2 w Humniskach

„Miłość do Ojczyzny to nie slogan.

To dar, który należy pielęgnować i przekazywać następnym pokoleniom.

To obowiązek”.

Uroczyste obchody 106 rocznicy odzyskania niepodległości w  SP nr 2 w Humniskach

To, co przeżyło jedno pokolenie,

Drugie przerabia w sercu i w pamięci,

I tak pochodem idą cienie… cienie…

Aż się następne znów na krew poświęci!

W naszej ponad tysiącletniej historii państwa polskiego wiele jest dat upamiętniających chwałę oręża polskiego: pamiętamy zwycięstwa spod Grunwaldu, Wiednia, czy Monte Cassino. Są też rocznice wydarzeń tragicznych, gdzie przywołujemy pamięć tych co polegli za Ojczyznę; złożyli w ofierze za swój kraj najcenniejszy dar – swoje życie. Niewątpliwie jedną z takich dat w kalendarzu jest 11 listopada, kiedy jak co roku obchodzimy rocznicę odzyskania niepodległości. 11 XI 1918r. w wyniku z klęsk poniesionych podczas I wojny światowej państwa centralne zmuszone zostały do podpisania zawieszenia broni z Ententą. Data ta symbolizuje również proces odrodzenia państwa polskiego, nic więc dziwnego, że cały kraj był świadkiem obchodów rocznicy tego wyjątkowego święta.

Wśród tych, którzy pamiętali o tym niezwykle ważnym dla Polski wydarzeniu była również Szkoła Podstawowa nr 2 w Humniskach, która 106 rocznicę odzyskania niepodległości uczciła w dniu 12 XI 2024r. uroczystą akademią dla dzieci i młodzieży oraz Grona Pedagogicznego.

Uczniowie z klas 7 i 8  pod kierunkiem Pani Edyty Szczepanik przygotowali żywą lekcję historii, której zadaniem było przybliżenie zarówno tym najmłodszym, jak i przypomnienie tym trochę starszym wydarzeń związanych z trudnymi czasami zaborów, powstań narodowych, a także I i II wojny światowej oraz walki o wolną Ojczyznę i tożsamość narodową  przez Żołnierzy Niezłomnych.

Wszyscy zebrani na uroczystości poświęconej „tym, co życie swe oddali za Ojczyznę…” po raz kolejny przeżyli swoistą chwilę refleksji i zadumy nad problemem niepodległości i przemijania, której towarzyszyły odpowiednio dobrane utwory, podkreślane nastrojową muzyką, a także pieśniami patriotycznymi, przygotowanymi przez chór szkolny i solistów (wzruszające wykonanie chociażby pieśni Biały Krzyż przez Martynę z akompaniamentem Kai i Mileny na gitarach oraz Rafała na saksofonie, który ponadto szczególnie przepięknie wykonał Nocturne na konie naszej uroczystości – wszystko to uczniowie klasy 7), pod kierownictwem Pana Mieczysława Dąbrowskiego. Te duchowe doznania pięknie zilustrowała przygotowana prezentacja, nawiązująca do omawianych wydarzeń, no i oczywiście wspaniała scenografia przygotowana przez Panią Martę Władykę.

Oddano hołd temu, który przyczynił się do odbudowy państwa polskiego – marszałkowi  Józefowi Piłsudskiemu, nie zapomniano jednak i o tych wszystkich, którzy często bezimiennie oddali swe życie za ojczyznę. Do młodzieży także skierowano wciąż aktualne słowa Jana Pawła II, że: „Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek, który należy spełniać z najwyższą starannością, gdyż niepodległość raz dana nie musi być na zawsze. A od postawy przyszłych pokoleń zależy w jakim kraju żyć będziemy”.

Doskonałym podsumowaniem, a jednocześnie przesłaniem niech będą słowa jednego z narratorów: Niech dla nich szczególnie ale i dla nas wszystkich puentą będą słowa polskiego poety: „Jeśli zapomnę o Nich, Ty, Boże na niebie, zapomnij o mnie”. Bo  o tych wydarzeniach i ich uczestnikach pomimo upływu lat zapomnieć się nie da, a my wręcz jesteśmy o nich zobowiązani pamiętać zawsze!

Na zakończenie głos zabrał Pan Dyrektor Wojciech Niezgodzki, dziękując za przygotowanie uroczystości poświęconej bohaterom,  którzy oddali życie za to byśmy my teraz mogli żyć w wolnej Ojczyźnie. Podkreślił jak ważna jest pamięć o „tamtych dniach”, szczególnie że w czasach komunistycznej Polski nie można było głośno mówić o działalności Żołnierzy Wyklętych, którzy często poświęcali życie walcząc o prawdziwie wolną i suwerenną Ojczyznę. Zwrócił również uwagę młodzieży na fakt, jak istotne są w dzisiejszych czasach przejawy współczesnego patriotyzmu: rzetelna nauka i praca, udział w uroczystościach patriotycznych; no a przede wszystkim znajomość naszej ojczystej historii i dokonań przeszłych pokoleń, które dla nas współcześnie żyjących złożyły w ofierze najcenniejszy dar – swoje życie.

Dzięki wzruszającym wystąpieniom wszystkich młodych artystów podczas tej uroczystości, która stanowi piękną wizytówkę naszej szkoły i jest świadectwem patriotyzmu młodzieży; 106 rocznica odzyskania niepodległości na długo pozostanie w pamięci dla naszych uczniów. Przesłaniem dla wszystkich niech będą słowa jednego z recytatorów:

Jest jeden czas miłości, jest jeden czas wiary

Dla tych, którzy odeszli, dla tych, co zostają.

Wszystko staje się jednym, żywe i umarłe,

Wszystko splata się w jedną narodową pamięć.

Ona przeszłości i przyszłości sięga

Przez serce żywe, co w sercach nam bije.

Bo wolność – to jest tyle, ilu nas poległo

I wolność – to jest tyle, ilu nas żyje!

Edyta Szczepanik

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status