Dołączamy do akcji Narodowe Czytanie 2023

W ramach tegorocznej – 12. odsłony Narodowego Czytania pochylaliśmy się nad powieścią Elizy Orzeszkowej ,,Nad Niemnem”. Dzieło czołowej pisarki pozytywizmu jest zbyt trudne w odbiorze dla uczniów szkół podstawowych, ale jego fragment ,,Legenda o Janie i Cecylii” wpisuje się doskonale do realizacji podstawy programowej klas IV do VIII, które wzięły udział w akcji pod kierunkiem pań: M. Tarnawskiej, T. Wojnickiej oraz D. Śnieżek. Czytając tekst powieści, uczniowie mogli odkryć atmosferę dzieła, jego nastrój, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże opisane barwnym, pobudzającym wyobraźnię  językiem. Czytali i słuchali aktorskiej interpretacji głosowej fragmentów, by następnie skupić się na naukach płynących z poznawanych treści. Legenda opowiada historię miłości dwojga ludzi, którzy na przekór konwenansom, postanawiają ze sobą być. Przenoszą się w odległe miejsce, aby tam swą ciężką, mozolną  pracą z puszczy stworzyć piękną i bogatą osadę nad brzegiem Niemna. Rodzina rozrasta się i gościnnie przyjmuje innych, niezależnie od pochodzenia i wiary. O ich wspaniałym czynie dowiaduje się król Zygmunt II August, który postanawia odwiedzić swych poddanych. W nagrodę za włożony trud i pracę za bohaterstwo w działaniu – nazywa rodzinę Bohaterowiczami i nobilituje ich, czyli wynosi, nadając szlachectwo.

Ważnym jest, by młodzi ludzie zapamiętali istotę czytanych fragmentów i całej powieści ,,Nad Niemnem”. Praca daje utrzymanie, ale też uszlachetnia człowieka. Ludzki wysiłek, skromność, szacunek do innych, wspólne działanie i wzajemna pomoc przynoszą niespodziewane rezultaty 😊