Święto polskiej literatury

Nasz udział w akcji Narodowe Czytanie 2022.

Narodowe Czytanie to polska akcja społeczna propagująca już od 2012 roku znajomość literatury narodowej. Obszerne fragmenty dzieł polskich mistrzów pióra odczytywane są publicznie każdego roku we wrześniu. Nasza szkoła włącza się do tego przedsięwzięcia już piąty raz.

            Tegoroczną lekturą czytaną w wielu miejscach w Polsce i na świecie były ,,Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Cykl utworów wieszcza 200 lat temu zapoczątkował dzieje poezji romantycznej, na której wychowuje się już kolejne pokolenie Polaków. Obecny rok 2022 to Rok Polskiego Romantyzmu, tak więc uczniowie klas od III do VIII pod opieką pań: M. Gierlach, M. Tarnawskiej, D. Śnieżek i T. Wojnickiej w drugim tygodniu września wkroczyli w fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji, tajemniczej przyrody i ludowej moralności.

            Najmłodsi mieli okazję poznać balladę ,,Powrót taty”-  w interpretacji wychowawczyni  p. M. Gierlach, po uprzednim przybliżeniu zamysłu i historii Narodowego Czytania. Klasy IV i V wysłuchały aktorskiego czytania ,,Pani Twardowskiej”, utrwalając treść utworu ponownym czytaniem tekstu z podziałem na role w kostiumach z Mickiewiczowskich ballad. Z utworem ,,Świtezianka” spotkali się siódmo i szóstoklasiści, którym w role i nastrój pomogły się wczuć odpowiednie stroje i rekwizyty. Ponadto klasa VI przypomniała treść znanych i dogłębnie przeanalizowanych już ballad „Powrót taty” i „Pani Twardowska”. Klasa ósma obejrzała obszerną relację z finału akcji w warszawskim Ogrodzie Saskim i wysłuchała mistrzowskiego czytania tekstów przez znanych aktorów scen polskich. Uczniowie przypomnieli sobie przed egzaminem utwory ,,Powrót taty” i ,,Świteziankę”. Mieli również sposobność do poznania ballad ,,Lilije” i ,,Świteź”.

            Dni poświęcone na Narodowe Czytanie to w naszej szkole święto polskiej literatury, która nieustannie – w przypadku ,,Ballad i romansów” A. Mickiewicza – ujmuje oryginalnym, naturalnym stylem, prostotą języka, bogactwem wyobraźni, niesamowitością nastroju i mądrością przekazu płynącego chociażby ze słów:

                                                           ,,Miej serce i patrzaj w serce.”

,,Wiara i czucie silniej mówią do mnie, niż mędrca szkiełko i oko.”

,,Bo kto przysięgę naruszy,

Ach biada jemu, za życia biada

I biada jego złej duszy.”

Za rok  – w związku z obchodami  160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego – lekturą Narodowego Czytania będzie powieść Elizy Orzeszkowej ,,Nad Niemnem”.

                                                                                                                      M. Tarnawska, T. Wojnicka

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status