Szkoła Podstawowa nr 2 w Humniskach

Wiosenne obchody Światowego Dnia Poezji 2024

,,Poezja jest jak powiew wiosny.”
,,Poezja jest rytmicznym tworzeniem piękna za pomocą słów.”

E. A. Poe

Wraz z nadejściem pierwszego dnia długo oczekiwanej wiosny uczniowie klasy 4 i 6 połączyli obchody obu dni, pochylając się nad wybranymi utworami poetyckimi. To było prawdziwe święto wiosny i tryumf poezji, która uwrażliwia na piękno słowa, czyni czytających i poznających ją ,,wybrańcami”. Dlaczego ? Cytując poetkę i noblistkę – Wisławę Szymborską, poezję czytają:

„Nie¬któ¬rzy –

czy¬li nie wszy¬scy.

Na¬wet nie więk¬szość wszyst¬kich ale mniej¬szość.

Nie li¬cząc szkół, gdzie się musi,

i sa¬mych po¬etów,

bę¬dzie tych osób chy¬ba dwie na ty¬siąc.”[…]

„Niektórzy lubią poezję”

Szóstoklasiści mieli okazję poznać i interpretować ,,Przypowieść o maku” Czesława Miłosza, a następnie podjąć się trudu ,,narysowania” pięknego, refleksyjnego w swej wymowie wiersza, wpisując się tym samym w działania podejmowane w ramach szkolnych obchodów Roku 2024

pod patronatem polskiego noblisty.

O tym, jak słowa poezji wpływają na nasze uczucia i wyobraźnię, przekonali się również czwartoklasiści, którzy otrzymali losowo wiersze różnych polskich autorów treścią związane z wiosną. Ich zadaniem było zinterpretować wiersz głosowo oraz plastycznie. Pięknie poradzili sobie z tymi zadaniami a efekty ich kreatywnych działań zebrano w formie zbiorowego kolażu i ozdobiono klasopracownię języka polskiego.

21 marca wesołe promienie wiosennego słońca muskały twarze uczniów i ich prace plastyczne a z portretów umieszczonych na ścianach, tablicach spoglądali dumni z ,,dziatwy” poeci – począwszy od ojca polskiej poezji – Jana Kochanowskiego, romantyków – Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego, po twórców współczesnych i słynnych noblistów – Wisławę Szymborską oraz Czesława Miłosza, który napisał

,, Szczęśliwy naród, który ma poetę

I w trudach swoich nie kroczy w milczeniu …”

Doceniajmy wartość poezji i kunszt jej twórców, dajmy się, nie tylko ,,wiosennie”, porwać sile i wdziękowi poetyckich strof .

M. Tarnawska