Szkoła Podstawowa nr 2 w Humniskach

Jubileuszowa edycja CodeWeek już za nami!

#CodeWeek  #LaboratoriaPrzyszłości

Uczniowie naszej szkoły już po raz piąty wzięli udział w Europejskim Tygodniu Kodowania. Jest to oddolna inicjatywa realizowana przez wolontariuszy i wspierana przez Komisję Europejską. Promuje programowanie i umiejętności cyfrowe wśród uczestników wydarzeń w całej Europie. Akcja dedykowana jest wszystkim tym, którzy chcą rozpocząć lub kontynuować przygodę z programowaniem.

W tym roku najmłodsi uczniowie podczas zajęć świetlicowych programowali edukacyjne roboty Mbot oraz odkodowywali zakodowane obrazki. Ich starsi koledzy budowali własne roboty z klocków Lego Mindstorms i Lego SPIKE zakupionych w ramach programu „Laboratoria Przyszłości’. Znając środowisko programowania Scratch napisali skrypty odnoszące się bezpośrednio do jubileuszowej X edycji Europe Code Week.

Ponadto uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach online doskonalących ich umiejętności w Scratchu oraz w programie mBlock.

1 października 18:00-19:00 Podwodne kodowanie zajęcia dla klas 1-3

Zajęcia nawiązywały tematyką do interesującego wiele dzieci niezwykłego, podwodnego świata. Podczas zajęć uczestnicy ppracowali ze sztuczną inteligencją, wykorzystując dostępne zasoby cyfrowe, a także napisząc prosty program w Scratchu.

13 października w godz. 18:00-19:00 Codeweekowa mapa pogody zajęcia dla klas 4-5

Podczas warsztatu online uczestniczyli stworzyli projekt mający na celu wskazywanie aktualnej prognozy pogody dla wybranego europejskiego miasta.

19 października w godz. 18:00-19:00 Jak się uczą maszyny? zajęcia dla klas 4-5

Podczas warsztatu uczestnicy skupili się na zdolności maszyn do uczenia się, przechodząc przez trening uczenia maszynowego, związanego z rozpoznawaniem przedmiotów pokazywanych przez użytkownika do kamerki.

18 października w godz. 18:00-19:00 AI-Pac Man zajęcia dla klas 6-8

Podczas warsztatu uczestnicy poznali sposób uczenia maszyn, tworząc model sieci neuronowej. Następnie wykorzystali go w projekcie przygotowanym w specjalnej wersji Scratcha, tworząc bezprzewodowy kontroler do popularnej gry, korzystający z możliwości SI.

Podczas webinarów uczestnicy korzystali z programu mBlock

Dostęp online https://mblock.makeblock.com/en-us/

Program można ściągnąć na komputer ze strony https://mblock.makeblock.com/en-us/download/

Podczas tworzenia fotorelacji z przebiegu Code Week korzystano ze sprzętu zakupionego w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”